Velká Británie buduje nové ponorky, které ponesou balistické rakety. Je na nich postavena britská jaderná doktrína

Ponorky nesoucí rakety s jadernými hlavicemi jsou velmi obávané zbraně. Skrývají se v hlubinách a v případě útoku na domovskou zemi mohou zasadit smrtelný úder.

i Zdroj fotografie: Royal Navy / Creative Commons / OGL
                   

Britské námořnictvo by mělo do konec desetiletí do výzbroje uvést novou třídu ponorek na jaderný pohon vyzbrojenou balistickými raketami s jadernými hlavicemi. Právě na tomto typu plavidel stojí po likvidaci bomb strategie jaderného zastrašení Velké Británie, která má dnes jaderné zbraně pouze na ponorkách. První dvě plavidla se staví. Nová třída ponese jméno Dreadnought, stejně se bude jmenovat i první plavidlo.

Program pohání agresivita Ruska

Pojmenování této třídy může trochu mást, protože označení dreadnought se na začátku 20. století používalo pro označení moderních bitevních plavidel právě podle lodi, která nesla toto jméno. V tomto případě půjde o ponorky velikosti, jaké Velká Británie dosud nevlastnila. V roce 2022 vláda rozhodla do programu přidat 2 miliardy liber (56 miliard korun), aby se projekt nezdržoval. Přiměla ji k tomu agresivní politika Ruska, jež vyústila v útok na Ukrajinu.

V současné době má britské námořnictvo ve výzbroji čtyři ponorky s jaderným pohonem a balistickými raketami. Jde o plavidla třídy Vanguard, která byla do služby zařazena v 90. letech. Jejich životnost je kolem 25 let a britské námořnictvo proto potřebuje plavidla nahradit. Vanguardy jsou vyzbrojeny 16 raketami Trident II. Velká Británie má k dispozici 215 jaderných hlavic. Asi 120 je aktivních. Země se řídí pravidlem, že minimálně jedna ponorka vždy musí být na moři a připravena k okamžitému nasazení.

Ponorka ponese méně střel

Ponorky třídy Dreadnought by měly nést jenom 12 střel Trident II, i když budou větší. Každá ze střel by měla mít možnost být osazena až 8 hlavicemi. Kromě toho by plavidla měla být vyzbrojena čtveřicí torpéd ráže 533 milimetrů. Ponorky by měly mít životnost 35 až 40 let. Ve službě by tedy měly vydržet výrazně déle než plavidla používaná dnes. Kromě těchto ponorek má britské námořnictvo ve výzbroji třídu Astute. Jde o útočné ponorky s jaderným pohonem, které ale mohou odpalovat rakety Tomahawk.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
Odpálení Trident II

Třída Dreadnought by měla být 153,6 metru dlouhá a mít výtlak 17 200 tun. Na ponorce má sloužit zhruba 130 členů posádky. Plavidlo by mělo být ještě méně nápadné než současné ponorky, aby bylo obtížně detekovatelné. Celkové náklady na vývoj mají být kolem 10 miliard liber (282 miliard korun). Britská vláda tvrdí, že díky stavbě ponorek nejen zůstane zachována bezpečnost království, ale zároveň program zajistí asi 30 tisíc pracovních míst přímo na stavbě plavidel nebo v navazujících odvětvích.

První ponorka nesoucí jméno Dreadnought se začala stavět v roce 2016. Měla být uvedena do provozu v roce 2028, ale dokončení se nejspíše o něco protáhne. Od roku 2019 je ve výstavbě i druhá ponorka, která nese jméno Valiant. Což je také bývalé jméno britské bitevní lodě. Po dřívějších plavidlech se mají jmenovat i zbývající dvě ponorky této třídy, pro něž byla vybrána jména Warspite a King George V.

Jak hodnotíte nápad mít jaderné zbraně jen na ponorkách?

Zdroj: TechInsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články