Rusové používají i extrémně vzácný těžký komplet 2S31 Věna, který je minometem i houfnicí. Je přesný, ke zničení cíle stačí 1 střela

NÁZOR: Kombinace zbraně se schopnostmi minometu a houfnice je velmi neobvyklá. Vzácný ruský systém má ale dobrý dosah a dokáže být i nezvykle přesný.

Kombinace děla a minometu ruská 2S31 Vena i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruská armáda nasazuje do války na Ukrajině snad veškerou výzbroj, kterou měla v aktivní službě, ale i ve skladech. V některých případech se navíc jedná o velmi vzácné zbraně, které mají vojáci například k testování a cvičení, nebo jich bylo vyrobeno jenom velmi málo kusů. Ale vzhledem ke ztrátám způsobeným intenzivními boji nezbývá ruské armádě nic jiného, než sáhnout po všem, co je k dispozici. Zvláště pokud jde o systém s vlastnostmi těžkého minometu a dělostřelectva, jakým je například 2S31 Věna na podvozku BMP-3.

2S31 Věna je ve výzbroji jen několik let

Ačkoliv válka mezi Ruskem a Ukrajinou probíhá již více než jeden a půl roku, první zmínka o nasazení systému 2S31 Věna se objevila až na konci léta 2023. Podle portálu Militarnyi zveřejnila ruská média videozáznam, na němž vojáci tento systém používají. Jde o relativně moderní zbraň, která byla poprvé byla představena v roce 1997, ale do výzbroje zavedena až roku 2013. Její unikátností je, že v sobě kombinuje vlastnosti těžkého minometu a houfnice. Rusko má pak ve výzbroji i starší typ podobné zbraně, a to 2S9 Nona-S.

Oba systémy používají hlaveň ráže 120 milimetrů a využívají i stejné střelivo. 2S31 Věna má ale mnohem větší dosah, podle MilitaryToday je schopná s běžným minometným střelivem zasáhnout cíle do vzdálenosti až 13 km, a pokud používá střelivo s raketovým posilovačem, tak i dále. Explozivní projektily jsou přitom velmi silné, jejich účinek se v místě dopadu vyrovná těm z houfnice ráže 152 milimetrů. Zbraň může ale střílet vysokým obloukem jako minomet, určena je však i pro přímou střelbu, a to dokonce protipancéřovými projektily.

Dobrou mobilitu zajišťuje podvozek z BVP

Samotná zbraň je umístěna na podvozku ruského bojového vozidla pěchoty BMP-3, což Věně zajišťuje vysokou mobilitu. Na silnici je schopna pohybovat se rychlostí až 70 km/h a její dojezd je kolem 600 km. I s hlavní je délka systému 7,4 m a má hmotnost 19,5 tun. Čtyřčlenná obsluha je díky pancíři chráněna proti palbě z běžných ručních zbraní a dělostřeleckým střepinám, a v případě ohrožení se může bránit dálkově ovládaným kulometem ráže 7,62 mm na střeše. Třeba pro drony je ale BMP-3 snadným cílem, jak jsme na ArmádnímZpravodaji psali.

2S31 Věna je vybavena i velmi vyspělým řízení palby, což jí zajišťuje mimořádnou přesnost, a v mnoha případech stačí ke zničení cíle pouze jediný výstřel, což není zejména u zbraní se sovětským (ale mnohdy ani ruským) základem příliš běžné. K dispozici je pro ni i laserově naváděná munice a vycvičená osádka dokáže vypálit až 10 projektilů za minutu. Samohybných minometů 2S31 Věna vzniklo jen velmi málo, a 13 z nich bylo ještě vyvezeno do Ázerbájdžánu. Ruská armáda tak pravděpodobně disponuje jen několika kusy.

Ruská samohybná kombinace děla a minometu 2S31 Vena

Jak hodnotíte 2S31 Věna, a proč se tento koncept zbraně neuchytil více?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články