Ruská samohybná 152mm houfnice 2S43 Malva je ruskou „anomálií“, jako jediná má kolový podvozek; hodila by se na Ukrajině

NÁZOR: Ruské ozbrojené síly značně spoléhají na sílu dělostřelectva, dosud ale nemají samohybnou houfnici na kolech. A právě Malva to může změnit.

2S43 Malva, ruská samohybná kolová houfnice i Zdroj fotografie: Ústřední výzkumný ústav Burevestnik (Uralvagonzavod)
                   

Ruská armáda je proslulá svým početným dělostřelectvem, o nějž se opírá i ve válce na Ukrajině. Má řadu tažených děl i samohybných houfnic, ale ty jsou bez výjimky umístěny na pásových podvozcích. Je to sice dobré v těžkém terénu, ale zato nejsou příliš rychlé a nemohou své pozice měnit tak snadno jako samohybná děla na podvozcích kolových. Situaci by ale mohl teoreticky změnit nový dělostřelecký systém 2S43 Malva.

Houfnice Malva prošla armádními testy

Zavést kolovou samohybnou houfnici do výzbroje zvažovala armáda již v době Sovětského svazu; dobrý příklad měla ostatně i v československé ShKH vz. 77 DANA. Přesto přišel první projekt podobného typu až v posledních letech. O houfnici 2S43 Malva informoval její výrobce, Rostec, v roce 2019, a o rok později už představil její prototyp. Ten za sebou má i úspěšné armádní zkoušky, ale ruská armáda si zbraň dosud neobjednala, a ani není jasné, zda tak učiní.

2S43 Malva využívá stejné dělo jako 2S35 Koalice, má tedy standardní ruskou ráži 152 milimetrů. Zatím není jasné, jaké má systém parametry, ale vzhledem k použité hlavni lze předpokládat, že by mohly být podobné jako u zmíněné Koalice. Některé zdroje přitom tvrdí, že by měl být dosah zbraně se standardním střelivem jenom 24,5 kilometrů, což je ale mnohem méně než kolik Rusko udává u houfnice Koalice. Je tedy možné, že to ve skutečnosti bude mnohem více, což by i odpovídalo trendům v moderním dělostřelectvu.

Na korbě Malvy je munice na 30 ran

Celý systém je umístěný na podvozku 8×8 BAZ-6010-027, takže by měl být schopen dosahovat na silnici rychlosti kolem 80 km/h, a dojezd mít až 1 000 kilometrů. Obsluhu zbraně má pak tvořit 5 vojáků. Na korbě je místo na munici pro 30 ran, systém ji může odpalovat rychlostí až 7 ran za minutu. Prototyp neměl žádnou obrannou výzbroj, ale není vyloučené, že by v případě sériové výroby houfnice dostávala kulomet, a také pancéřovanou kabinu.

Ruský samohybný minomet 2S41 Drok

Ruský samohybný minomet 2S41 Drok na obrněném vozidle výsadkářů „létá“ až 100 km/h a svou palebnou sílu dokáže i zdvojnásobit

Při hmotnosti 32 tun by se vešla 2S43 Malva i do transportního letounu Iljušin Il-76. Kolové houfnice by se bezesporu ruské armádě hodily i v současných bojích na Ukrajině, kde musí děla velmi často měnit pozice kvůli radarům odhalujícím jejich pozice, stejně jako z důvodu všudypřítomných dronů. Kolová houfnice by podle dřívějších zpráv z Ruska mohla v budoucnu nahradit nemoderní tažené zbraně, třeba 2A65 Msta-B nebo 2A36 Hyacint-B.

Ruské kolová houfnice 2S43 Malva

Očekáváte zařazení houfnic 2S43 Malva do výzbroje?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články