Ruský samohybný minomet 2S41 Drok na obrněném vozidle výsadkářů „létá“ až 100 km/h a svou palebnou sílu dokáže i zdvojnásobit

Minomety jsou účinné zejména proti pěchotě – a jsou-li k tomu i vysoce mobilní jako 2S41 Drok, jedná se o vskutku nepříjemnou zbraň, s níž se vojáci setkat nechtějí.

Ruský samohybný minomet 2S41 Drok i Zdroj fotografie: Rosoboronexport
                   

Ve válce na Ukrajině hraje prim dělostřelectvo a salvové raketomety, ale menší jednotky používají rovněž ve vysokých počtech různé druhy minometů, zvláště pak ty střední. Jde o silné a velmi účinné zbraně proti pěchotě a slabě chráněným cílům, ale jejich nevýhodou bývá poměrně malá mobilita. I proto jsou minomety stále častěji umisťovány na pásová nebo obrněná terénní vozidla. Rusko například vyvinulo moderní systém zvaný 2S41 Drok.

Minomet na vozidle pro výsadkáře

Samohybný minomet Drok je spojením středního minometu ráže 82 milimetrů a obrněného vozidla K-4386 Typhoon-VDV – jde o obrněný automobil na podvozku 4×4 využívaný ruskými výsadkovými jednotkami. Jeho výhodou je, že ho lze přepravit transportním letounem jako Iljušin Il-76 Candid nebo transportním vrtulníkem Mil Mi-26 Halo. Poměrně mobilní vozidlo osazené středním minometem je tak docela silnou zbraní, která může udeřit vmžiku.

Ruský samohybný minomet 2S41 Drok na silnici iZdroj fotografie: Rosoboronexport
Ruský samohybný minomet 2S41 Drok na silnici

Podle údajů ruské státní společnosti Rosoboronexport je instalovaný minomet schopen zasahovat cíle do vzdálenosti až 6 kilometrů, zatímco minimální vzdálenost dopadu min je 100 metrů. Zbraň může používat klasickou munici pro sovětské střední minomety, ale i moderní typy s prodlouženým dosahem. Vedle toho je vybavena moderním systémem řízení palby, což jí zajišťuje vyšší přesnost a tedy šanci na zasažení cíle.

Osádku chrání nepříliš silný pancíř

Osádka 4 vojáků může provádět všechny operace z vnitřku vozidla a ven vůbec nemusí, mnohé z nich jsou navíc automatizované. Vojáci mají ochranu proti zbraním do ráže 14,5 milimetrů a výbuchům min i nástražných náloží do ekvivalentu 8 kilogramů TNT. Hmotnost vozidla je 14,5 tun, takže není ani pro východní bojiště příliš těžké, a na silnici je pak schopné dosahovat rychlosti až 100 km/h. Rusko jinak využívá samohybné minomety spíše starších konstrukcí, které bývají na pásových podvozcích, a jsou tedy těžší a méně pohyblivé.

Střelba z minometu

100% ukrajinské 120mm minometné granáty jsou mimořádně silné, ruské jednotky i auta rozmetají; výroba má probíhat v ČR

Na obranu proti pěchotě je vozidlo vybaveno i kulometem ráže 7,62 milimetrů, ale osádka má uvnitř k dispozici ještě běžný minomet ráže 82 milimetrů, který může v případě potřeby instalovat venku, a palebnou sílu tak vlastně zdvojnásobit. V samohybném minometu 2S41 Drok se může nacházet až 64 nábojů do minometu a 500 do sekundárního kulometu, a mimo nich jsou na něm nainstalované i vrhače dýmovnic.

Ruský samohybný minomet 2S41 Drok

Jakou výhodu mají minomety na kolovém podvozku?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články