„Metla nebes varšavského paktu“ 9K33 Osa: i přes 50 let starý sovětský protiletadlový systém je dnes vysoce efektivní

9K33 Osa zanechal vzpomínky také v ČR, potažmo Československu. A i když u nás už tento protiletadlový systém dosloužil, ve světě stále slaví nemalé úspěchy.

9K33 Osa, sovětský protiletadlový systém i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mnozí vojáci ČSLA i české armády si nejspíše tento systém dobře pamatují. Vysoce mobilní protiletadlový komplet 9K33 Osa (vosa, v kódu NATO SA-8 Gecko) patřil po dlouhá léta k páteři tuzemské protiletecké obrany na střední vzdálenost. Nakonec však Vosa v roce 2006 pro celkovou zastaralost skončila a byla nahrazena; neznamená to ovšem, že by řekla poslední slovo – dnes například hraje tento systém nemalou roli na Ukrajině.

Výhodou 9K33 Osa je „vše v jednom“

9K33 Osa byla zaváděna do výzbroje sovětské armády od roku 1972. Hlavním požadavkem přitom bylo, aby systém dokázal postupovat po boku tankových divizí. Za jeho platformu byl proto zvolen masivní obojživelný transportér BAZ-5937 s dieselovým motorem o výkonu 220 kW a pohonem 6×6. Rozměry stroje nejsou malé, na délku má 9,14 metrů, na výšku 4,20 m (v bojové poloze 4,8 m), a na šířku 2,75 m. Hmotnost kompletu je pak 17,5 tun.

9K33M2, polská armáda iZdroj fotografie: Ministerstwo Obrony Narodowej / Creative Commons / CC BY-SA
Upravená verze 9K33M2 Osa v polské armádě

I přes vysokou hmotnost dosahuje transportér BAZ na silnici rychlosti až 80 km/h, a na vodě pak 8 km/h; dojezd vychází na 510 km. Obrovskou výhodou také bylo, že se do jediného stroje vešel radar, velitelský prostor a šest kontejnerů s raketami. Dosah radaru je 30 km, což jsou i dnes docela dobré parametry (zejména tedy na bojišti, kde proti sobě stojí vícero staré sovětské techniky). K obsluze celého systému stačí 5 mužů, jimž trvá příprava k boji 4 minuty. Bojové vozidlo běžně doprovází ještě dobíjecí přepravník s 12 kontejnery s raketami.

9K33 Osa v zemích Varšavské smlouvy

Východní blok (též státy Varšavské smlouvy), jehož bylo součástí také Československo, dostával v nějakém množství (ale obvykle v horší verzi; tu nejlepší mívalo k dispozici Rusko, potažmo Ruská sovětská federativní socialistická republika) také komplety 9K33 Osa, které po jeho rozpadu zbyly snad ve všech členských zemích.

(V)Osa je hlavně postrachem dronů

Samotná raketa 9M33 (data platí pro poslední verzi M3) má délku 3,15 metrů a šířku 20,9 cm, zatímco její hmotnost dosahuje 170 kg, z čehož tvoří 16 kg bojová hlavice. Raketa je poháněna motorem na tuhé palivo s maximální rychlostí až 2,4 M, ale střední operační rychlost je 1 850 km/h. Dostřel dosahuje 15 km a efektivní výška zásahu 25 – 12 000 metrů. Základní verze je naváděná rádiem, ale mají existovat i verze s poloaktivním radarem a infračerveným naváděním. Výroba kompletu Osa skončila roku 1989 po dodání 1 200 kusů.

Rusko na okupovaném ukrajinském území rozmísťuje nejnovější verzi systému Buk. Okupanti mají stále větší problémy s drony a raketami

I přes stáří systému se stále jedná o účinný prostředek protiletadlové obrany, což se ukazuje i dnes v bojích na Ukrajině. Velmi dobře si vede třeba proti ruským řízeným střelám s plochou dráhou letu, a naopak Rusové zase užívají své „Osy“ s velkým úspěchem proti dronům. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že právě ony mohou stát za vymizením ukrajinského symbolu prvních měsíců války – tureckého dronu Bayraktar TB2.

Jak hodnotíte systém 9K33 Osa?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Zobrazit další články