AbramsX je novou generací americké legendy, bude o 1/2 úspornější a překonat by měla i ruskou T-14 Armatu

AbramsX je de facto nutnou reakcí na neustále lepší tanky jiných zemí. Navazuje přitom na tradici svých předchůdců, ale také se od nich zásadně liší.

Demonstrátor AbramsX i Zdroj fotografie: Uživatel Abovfold / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tanky M1 Abrams jsou hlavní obrněnou pěstí americké armády a některých spojenců USA již déle než 40 let. I dnes jsou považovány za jedny z nejlepších na světě, ale i přes různé modernizace a vylepšení nakonec zastarávají. Americký výrobce tanků General Dynamics Land Systems nicméně představil jejich možného nástupce zvaného AbramsX. V mnohém ze současných modelů M1 Abrams vychází, ale také se velmi liší.

AbramsX má překonávat T-14 Armatu

Společnost GDLS zatím představila demonstrátor, což ale neznamená, že je AbramsX opravdovou budoucností amerického obrněného vojska. Naznačuje ale, jakým směrem by se mohla konstrukce budoucího tanku ubírat. Nelze ostatně ani vyloučit, že budou některé technologie z demonstrátoru začleněny do dalších modernizací současného M1 Abrams. Američané každopádně chtějí stroj, který by byl lepší než T-14 Armata, a to i kdyby se ruský tank nakonec nedostal do sériové výroby (o níž Rusové mluví už několik let).

Asi nejviditelnější změnou AbramsuX oproti současným verzím bude automatické nabíjení, což je u Západních tanků vzácné. Znamenalo by to, že by už nebyl potřeba lidský nabíječ, a počet členů osádky by tak klesl ze 4 na 3. Nové by pak bylo i dělo, i když stejně jako dnes by bylo ráže 120 milimetrů – místo současného M256 by se ale jednalo o lehčí Watervliet Arsenal XM360. Na věži by pak mohla být dálkově ovládaná stanice osazená automatickým kanónem ráže 30 mm.

1/2 spotřeba díky hybridnímu pohonu

Současné Abramsy jsou známé svou plynovou turbínou, která jim dodává vysokou rychlost, ale zároveň má značnou spotřebu paliva. AbramsX má oproti tomu pohon hybridní, díky čemuž klesla spotřeba paliva na polovinu. Vedle toho je pravděpodobné, že bude mít nová verze i nějaký systém aktivní ochrany, protože se u moderních tanků stává nezbytnou, a postupně je montována i do nejnovějších verzí Abramsů ve výzbroji americké armády.

Izraelský tank Merkava 5 Barak

Nejnovější izraelský tank Merkava 5 Barak se zatím představil jenom lehce: velitel a řidič vidí skrze pancíř i kolem vozidla v úhlu 360 stupňů

AbramsX má osádce dávat mnohem lepší přehled o dění v okolí – základem bude 360stupňový rozhled díky systému rozšířené reality. Samozřejmostí bude i sdílení dat nebo spolupráce s drony, a to včetně sebevražedných, mezi něž patří třeba Switchblade. Tank by měl být zároveň zkonstruován tak, aby umožňoval snadnou instalaci nových systémů, které v současnosti ještě nejsou zavedeny, nebo dokonce neexistují. Výrazně by to usnadnilo jeho další modernizaci, jako základ by mohl sloužit nejspíše dlouhá desetiletí.

Demonstrátor AbramsX

Jak dobrý by mohl být AbramsX?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články