Nejnovější izraelský tank Merkava 5 Barak se zatím představil jenom lehce: velitel a řidič vidí skrze pancíř i kolem vozidla v úhlu 360 stupňů

Ačkoliv se od předchůdce nemá lišit vzhledem, nabídne Merkva 5 lepší přehled na bojišti nebo efektivní ochranu i proti nejsilnějším protitankovým střelám.

Izraelský tank Merkava 5 Barak i Zdroj fotografie: Izraelské obranné síly
                   

Izraelští vojáci si začali přebírat nejnovější tanky Merkava Mk.5 přezdívané Barak, k dispozici je zatím dostal 52. prapor 401. obrněné brigády. Jak přesně ale tanky vypadají nebo čeho jsou schopny lze zatím pouze spekulovat, protože Izrael ještě nezveřejnil ani jednu fotografii nebo nějaké obsáhlejší informace. Merkava 5 by ale měla vypadat téměř shodně jako nejnovější verze Merkava 4, neboť vylepšení spočívá hlavně v elektronickém vybavení nebo zlepšení aktivní ochrany stroje.

Merkavy patří k nejlepším tankům světa

Tanky Merkava jsou řadou izraelských hlavních bojových tanků, které existují od roku 1979. Izrael využil při jejich konstrukci praktických zkušeností z předešlých válek nebo střetů s arabskými a palestinskými radikály, a také proto se Merkavy v některých ohledech od jiných tanků ve světě liší. Považovány jsou přitom za jedny z nejschopnějších a nejlepších na světě, Izrael je navíc nikam nevyváží a je tedy jedinou zemí, která je má ve výzbroji.

Izraelští konstruktéři vždy dbali na mimořádně silnou ochranu osádky. Tank má tedy nejen silný kompozitní pancíř, ale také je chráněn i v horních částech kvůli hrozbám v městském boji. Motor tanku je pak netradičně umístěn vepředu a poskytuje osádce další dodatečnou ochranu. V zadní části tanku je malý prostor k přepravě výsadku vojáků nebo evakuaci raněných. Tanky Merkava byly také jako jedny z prvních vybaveny systémy aktivní ochrany.

Merkava 4 při střelbě iZdroj fotografie: Nehemia Gershuni-Aylho / Creative Commons / CC BY-SA
Merkava 4 při střelbě

Merkava 5 tak má disponovat nejmodernější verzí systému aktivní ochrany označované jako Trophy HV, jedná se o vylepšený systém montovaný do starších strojů. Tank má chránit i proti nejpokročilejším protitankovým střelám, a to ze všech směrů – tedy nejspíše i tehdy, kdy přilétají seshora jako protitankové střely Javelin. Podle všeho si ale neumí poradit s kinetickými projektily vystřelovanými třeba z jiných tankových kanonů.

Z Merkavy 5 je 360stupňpvý pohled

Velitel a řidič Merkavy 5 mají mít k dispozici přilby se systémem Iron Vision, kdy díky kamerám a senzorům vně tanku uvidí i „skrze pancíř“, co se děje kolem celého stroje. Veliteli bude ale helma poskytovat i řadu dalších užitečných informací. Tank má rovněž dispozici sadu nových senzorů a palubní počítač se schopností vyhodnocovat různé cíle, navrhnout nejlepší způsob úderu, ale třeba i zvolit optimální cestu vozidla k cíli.

Základní parametry tanku by měly být podobné jako u předchůdce Merkava 4. Osádku tvoří 4 vojáci, hlavní zbraní zůstává dělo ráže 120 milimetrů se schopností odpalovat i řízené střely LAHAT. Tank by měl mít 3 kulomety nebo minomet ráže 60 milimetrů. Hmotnost Merkavy 5 bude pravděpodobně kolem 65 tun, což je hodně, ale přesto se dokáže pohybovat rychlostí až 64 kilometrů v hodině a jeho dojezd je 500 kilometrů.

Jak schopný může být nový tank Merkava 5 Barak?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články