Americká armáda objednala nový typ tanku. Po mnoha letech se tak do její výzbroje vrátí i lehčí obrněnec

Armády většinou používají hlavní bitevní tanky, ale ty jsou kvůli své hmotnosti velmi obtížně přepravitelné. Lehké tanky mohou vojákům rychle dodat palebnou sílu.

i Zdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
                   

Pěší divize americké armády budou disponovat novým typem tanku. Nebude však nahrazovat současné hlavní bitevní tanky Abrams, kterými je armáda vybavena, ale překlene mezeru mezi nimi a bojovými vozidly pěchoty. Půjde totiž o takzvané lehké tanky, jež ve výzbroji amerických ozbrojených sil již řadu let chybí. Do roku 2035 by měla armáda získat více než 500 těchto strojů.

Americká armáda lehké tanky nemá 25 let

Posledním typem amerického lehkého tanku byl M551 Sheridan. Ten byl ze služby vyřazen v roce 1997 a ačkoli se původně pracovalo na jeho nahrazení, program skončil u ledu. Americká armáda však hlavně po ruské invazi na Krym zjistila, že jejím pěším jednotkám chybí dostatečná palebná síla, jež by byla snadno přepravitelná. Tou totiž 70 tun vážící tank Abrams není. Proto začala hledat nový tank, který by tento požadavek naplnil.

Do užšího výběru programu nazvaného Mobile Protected Firepower se dostaly dva stroje. První pocházel od společnosti BAE a byl založen na lehkém tanku M8, jehož vývoj začal v 80. letech, ale projekt se nakonec zrušil. Druhým byl pak stroj od společnosti General Dynamics Land Systems. Šlo o tank na podvozku bojového vozidla Griffin II, které vychází z vozidla ASCOD. To se mimo jiné účastnilo i soutěže o nové BVP pro českou armádu.

Společnost nyní získala zakázku v hodnotě 1,14 miliardy dolarů (27,15 miliardy korun), za kterou má ozbrojeným silám dodat celkem 96 vozidel. První by armáda měla obdržet již na konci roku 2023 s tím, že do výzbroje jednotek budou po výcviku a testování zařazeny nejspíše v roce 2025. Jde ale jen o první objednávku, po níž by měly následovat další. Do roku 2035 by podle dříve oznámených plánů měla americká armáda získat 504 lehkých tanků.

Do tankových soubojů se stroj pouštět nemá

Nový americký obrněnec bude vyzbrojen věží s dělem ráže 105 milimetrů, což je slabší zbraň než dnes běžně používaná děla NATO ráže 120 milimetrů. Tank ale není určen k tomu, aby se pouštěl do nějakých velkých soubojů s jinými tanky. Měly by ho používat jednotky lehké pěchoty jako doplněk, který jim umožní boj s méně pancéřovanými vozidly nebo likvidaci opevněných pozic. Nyní k tomu využívají hlavně vozidla Humvee s kulomety, granátomety či protitankovými střelami. Zatím není známo, zda tank dostanou i výsadkové divize, ale je to samozřejmě možné.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
Lehký tank na podvozku Griffin II při střelbě

Tank dále bude vyzbrojen koaxiálním kulometem ráže 7,62 milimetru a dalším kulometem ráže 12,7 milimetru. Má disponovat systémem řízení palby, který je odvozen od systému v nejnovějších verzích Abrams. I věž lehkého stroje je totiž z Abramsu odvozena. Tank bude mít denní i noční zaměřovač, termální zaměřovač a stabilizované dělo, což by mu mělo umožnit střílet za každé situace.

Vozidlo by mělo být těžké 38 tun. Bude možné ho převážet letouny C-17 Globemaster III, na jehož palubu se vejdou hned dva lehké tanky. Oproti původnímu požadavku by neměly být shazovány na padácích. Lehký tank nebude samozřejmě poskytovat takovou míru ochrany posádky jako MBT, ale spíše srovnatelnou s bojovými vozidly pěchoty. Lze očekávat, že rychlost tanku bude také srovnatelná s bojovými vozidly pěchoty, tedy kolem 70 kilometrů v hodině.

Jak výhodné je pro armádu mít kromě MBT i lehké tanky?

Zdroj: Thedrive, U.S.Army

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články