Armáda detailně prozkouší tři kandidáty na dodání nových BVP. Klíčové je splnění všech parametrů a požadavků

V následujících týdnech budou provedeny zkoušky tří typů pásových bojových vozidel pěchoty, které rozhodnou o tom, kdo získá veřejnou zakázku.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Minulý týden byly do ČR přepraveny BVP od tří výrobců, kteří se ucházejí o získání veřejné zakázky na dodání 210 pásových bojových vozidel pro AČR. Na těchto třech typech vozidel budou v následujících šesti týdnech probíhat náročné zkoušky, na kterých budou participovat zástupci AČR, Sekce vyzbrojování a akvizic MO, Vojenského technického ústavu (VTÚ), Vojenského výzkumného ústavu (VVÚ) a zástupci VOP CZ.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Náročné prozkoušení

Testování bude probíhat prostřednictvím 30 různých zkoušek, které mají za cíl ověřit hodnoty deklarované výrobci. Mimo to ověří i praktické vlastnosti vozidel od pohyblivosti po schopnosti jejich zbraňových systémů. Smyslem testování je poskytnout dostatek podkladů k následujícímu posuzování a hodnocení nabídek, v žádném případě nejde o vyřazování potenciálních uchazečů ze zakázky. Zkoušky budou ukončeny 6. června a následně bude probíhat dvoutýdenní vyhodnocování.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Konkrétně budou zkoušky prováděny na vozidlech CV90 od švédské společnoti BAE Systems, Lynx německé společnosti Rheinmetall Landsysteme a ASCOD od španělské firmy GDELS. Pro potřeby zkoušek budou využívány vojenské prostory Březina a Libavá, prostory VTÚ ve Vyškově a Slavičíně, prostory VVÚ v Brně a prostory VOP CZ v Šenově u Nového Jičína. Dále budou zkoušky probíhat i na přerovském letišti nebo v kasárnách 72. mechanizovaného praporu v Přáslavicích.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Nejdůležitější den zkoušek

Vzhledem k množství lokací, kde budou zkoušky prováděny, z důvodu střídání vozidel, zajištění nezávislého prověření parametrů a relativně dlouhému časovému období, se budou harmonogramy vozidel občas prolínat. Nejvýznamnějším dnem v rámci zkoušek je 26. květen, kdy proběhne VIP den ve vojenském prostoru Libavá, a kterého se zúčastní významní hosté a zástupci medií (pokud to epidemiologická situace dovolí).

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Osob, které zkoušky provádějí, je více než 200. Jedná se o zástupce jednotlivých státních podniků, složek MO a AČR a zástupce dodavatelů. Zkoušky měly původně probíhat již v listopadu 2020, ale kvůli nepříznivé epidemiologické situaci a opatřením proti covid-19 byly odloženy. Zkoušky, které probíhají v těchto dnech, jsou však i přes zlepšení situace provázeny přísnými hygienickými opatřeními a všichni účastníci musejí být minimálně jednou týdně testování antigenními testy.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články