Armáda detailně prozkouší tři kandidáty na dodání nových BVP. Klíčové je splnění všech parametrů a požadavků

V následujících týdnech budou provedeny zkoušky tří typů pásových bojových vozidel pěchoty, které rozhodnou o tom, kdo získá veřejnou zakázku.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Minulý týden byly do ČR přepraveny BVP od tří výrobců, kteří se ucházejí o získání veřejné zakázky na dodání 210 pásových bojových vozidel pro AČR. Na těchto třech typech vozidel budou v následujících šesti týdnech probíhat náročné zkoušky, na kterých budou participovat zástupci AČR, Sekce vyzbrojování a akvizic MO, Vojenského technického ústavu (VTÚ), Vojenského výzkumného ústavu (VVÚ) a zástupci VOP CZ.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Náročné prozkoušení

Testování bude probíhat prostřednictvím 30 různých zkoušek, které mají za cíl ověřit hodnoty deklarované výrobci. Mimo to ověří i praktické vlastnosti vozidel od pohyblivosti po schopnosti jejich zbraňových systémů. Smyslem testování je poskytnout dostatek podkladů k následujícímu posuzování a hodnocení nabídek, v žádném případě nejde o vyřazování potenciálních uchazečů ze zakázky. Zkoušky budou ukončeny 6. června a následně bude probíhat dvoutýdenní vyhodnocování.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Konkrétně budou zkoušky prováděny na vozidlech CV90 od švédské společnoti BAE Systems, Lynx německé společnosti Rheinmetall Landsysteme a ASCOD od španělské firmy GDELS. Pro potřeby zkoušek budou využívány vojenské prostory Březina a Libavá, prostory VTÚ ve Vyškově a Slavičíně, prostory VVÚ v Brně a prostory VOP CZ v Šenově u Nového Jičína. Dále budou zkoušky probíhat i na přerovském letišti nebo v kasárnách 72. mechanizovaného praporu v Přáslavicích.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Nejdůležitější den zkoušek

Vzhledem k množství lokací, kde budou zkoušky prováděny, z důvodu střídání vozidel, zajištění nezávislého prověření parametrů a relativně dlouhému časovému období, se budou harmonogramy vozidel občas prolínat. Nejvýznamnějším dnem v rámci zkoušek je 26. květen, kdy proběhne VIP den ve vojenském prostoru Libavá, a kterého se zúčastní významní hosté a zástupci medií (pokud to epidemiologická situace dovolí).

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Osob, které zkoušky provádějí, je více než 200. Jedná se o zástupce jednotlivých státních podniků, složek MO a AČR a zástupce dodavatelů. Zkoušky měly původně probíhat již v listopadu 2020, ale kvůli nepříznivé epidemiologické situaci a opatřením proti covid-19 byly odloženy. Zkoušky, které probíhají v těchto dnech, jsou však i přes zlepšení situace provázeny přísnými hygienickými opatřeními a všichni účastníci musejí být minimálně jednou týdně testování antigenními testy.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru