ATLAS – nový systém pro tanky s umělou inteligencí

Pozemní bojové operace jsou realizovány prostřednictvím těžké pojízdné techniky, mezi kterou nejdůležitější místo zabírají tanky. Moderní tanky a obrněná vozidla jsou v porovnání s těmi využívanými v prvních letech jejich výroby v minulém století o mnoho vyspělejší a využívají řadu pomocných řídicích i monitorovacích technologií, které umožňují chránit posádku před pěšími jednotkami či statickými zbraněmi.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   
iZdroj obrázku: Pixabay.com
I tanky mohou mít umělou inteligenci

Jak funguje proces vyhledávání a ničení cílů

Standardně má obrněné vozidlo (či tank) běžnou posádku s pokročilým výcvikem, jež pomohla výrazně snížit počet vojáků na jeho palubě. Každé vozidlo má svého velitele a střelce, kteří tank či vozidlo řídí pomocí zobrazovací techniky bez nutnosti získávání kontaktního rozhledu po okolí, míření a cílení je pak řešeno pomocí optických digitálních dalekohledů. Pokročilé technologie by mohly tento proces ještě více zjednodušit a zpřesnit – jednou z nich je systém ATLAS (Advanced Targeting and Lethality Aided System) od výzkumného centra DEVCOM.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Umělá inteligence znamená zajímavý posun

K čemu má systém ATLAS sloužit

Systém ATLAS je vyvíjen s cílem zjednodušit a urychlit proces označovaný jako řetězec ničení, který v podstatě zahrnuje nalezení cíle, výběr implementované zbraně a zahájení palby. Rychlost reakce posádky obrněného zařízení určují především její zkušenosti, pomocí nového systému by však mělo být možné celý proces automatizovat prostřednictvím strojového učení. Umělá inteligence je určena k jednoduššímu zacílení a vyhodnocení volby zbraně na základě vytvořeného algoritmu, který definuje, jakým způsobem by mělo být reagováno na konkrétní hrozby. Čas potřebný k vyhodnocení situace i zahájení obranného či útočného manévru by se měl pomocí tohoto systému výrazně zkrátit, a tím by se také měla zvýšit účinnost zařízení. Systém v současné době prochází důkladným testováním v reálných podmínkách.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články