Skvělá volba Austrálie: obrněné vozidlo Bushmaster patří k nejlepším ve své kategorii a poradí si i s těžkým terénem na Ukrajině

Austrálie má velmi specifické podmínky a její vojáci potřebují vozidlo na dlouhé vzdálenosti. Bushmaster nejenom že vše splňuje, ale ukázal se jako velmi všestranný.

Bushmaster i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Nizozemí / Creative Commons / CC0
                   

Když v 90. letech hledala australská armáda obrněné vozidlo pro své vojáky, požadovala, aby poskytovalo solidní ochranu osádce, dokázalo se pohybovat těžkým terénem, ujelo i dlouhé vzdálenosti a k tomu bylo prostorné. Nakonec si vybrala obrněné vozidlo Bushmaster, což se ukázalo jako správná volba. Dodnes je velmi úspěšně používáno v Austrálii i několika dalších zemích. Dobře si přitom vede i na Ukrajině, kam se dostalo jako australská pomoc.

V Austrálii je terén dosti náročný

Vozidlo je navrženo pro náročný terén v rozsáhlých neobydlených oblastech Austrálie. Poskytuje proto prostor pro družstvo 9 vojáků a řidiče, ale musí se do něj vejít nejen osoby, ale i jejich vybavení jako střelivo nebo zásoby včetně pitné vody na tři dny. Australská armáda ho zařadila do služby již v roce 2007 a jeho konec se zatím zdaleka neblíží. Postupně se navíc dostalo do výzbroje Velké Británie, Nizozemí, Japonska a dalších zemí, a na zmíněnou Ukrajinu bylo dodáno kolem 60 kusů.

Bushmaster iZdroj fotografie: Světlana Kirganová / Creative Commons / CC BY-SA
Obrněné vozidlo Bushmaster na Ukrajině

Bushmaster je 7,18 metru dlouhý, 2,48 metru široký a 2,65 metru vysoký. Jeho základní hmotnost činí 11 400 kilogramů, ale existují i verze s hmotností o 3 tuny vyšší. Spodek má vytvarovaný do V, což zajišťuje vysokou ochranu proti výbuchu min, s nimiž měl a má problém třeba americký Humvee. Samotné pancéřování pak osádku chrání proti projektilům ráže 7,62 milimetru nebo střepinám středně těžkých minometů. Spíše je tedy určen k přepravě než k boji.

Bushmaster je zbrojené vozidlo i sanitka

Jako většina vozidel podobného typu je Busmaster samozřejmě ozbrojený. Na jeho střeše je umístěna dálkově ovládaná věž s kulometem ráže 12,7 milimetru nebo granátometem ráže 40 milimetrů. Jeho výhodou je veliká variabilita, protože kromě verze pro přepravu vojáků existuje například jako sanitní vozidlo, nosič minometu, ale i jako základ pro systém protivzdušné obrany.

I přes svoji velikost je australské obrnění vozidlo Bushmaster velice mobilní, jeho motor mu zajišťuje rychlost až 100 kilometrů v hodině, a spolu s podvozkem i skvělou průchodnost těžkým terénem. Jeho dosah je pak solidních 800 kilometrů a je snadno přepravitelný uvnitř letounů jako Lockheed C-130 Hercules. V roce 2022 byl v Austrálii představen i Bushmaster s elektrickým pohonem a v současnosti zde tuto verzi intenzivně testují.

Jak se vám jeví Bushmaster ve srovnání s podobnými vozidly?

Zdroj: HotCars
Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články