Slovenská houfnice BIA ve světě: velice dobrý dělostřelecký systém by mohl zaujmout postavení až v Malajsii, má i českou stopu

Samohybné houfnice dnes patří mezi zbraně, bez nichž se moderní armády neobejdou, a Slovensko má v jejich konstrukci dlouhou a úspěšnou historii.

Prototyp slovenské houfnice ShKH BIA i Zdroj fotografie: KONŠTRUKTA – Defence
                   

V Československu vznikla na konci 70. let 20. století velice pokročilá konstrukce kolové samohybné houfnice ShKH vz. 77 DANA. Po rozpadu federace pak Slováci pokračovali v jejím rozvíjení, čímž vzniklo několik dalších modelů, z nichž se v roce 2023 zrodila nejnovější houfnice ShKH BIA. Nejmodernější dělostřelecký systém Slovenska by mohl díky svým kvalitám slavit úspěch, možnosti se nabízí nejenom v zemích NATO, ale i v jihovýchodní Asii.

Malajsie už samohybnou houfnici potřebuje

Houfnice BIA je dílem slovenské zbrojní společnosti KONŠTRUKTA – Defence, která ho měla představit na veletrhu v Malajsii, kde zářil, a zdá se, že o něj mají ozbrojené síly zájem. ArmyRecognition uvádí, že se dle všeho utká s francouzskou kolovou houfnicí CAESAR, tedy zbraní pořizovanou českou armádou. Malajské ozbrojené síly nějakou moderní houfnici potřebují, protože mají ve výzbroji jenom tažená děla, a ta se v současnosti jeví jako zastaralá.

Prototyp slovenské houfnice ShKH BIA iZdroj fotografie: KONŠTRUKTA – Defence
Prototyp slovenské houfnice ShKH BIA

Slovenská firma spojila v konstrukci houfnice BIA výhody starších samohybných houfnic ShKH ZUZANA 2 a ShKH EVA do kompaktního a unikátního dělostřeleckého systému, uvádí Defence-Blog. Výsledkem je tak systém disponující moderním dělem s dostatečným dosahem a přesností schopný využívat munici standardu NATO. Současně je BIA mnohem lehčí než velice robustní ZUZANA 2, ale má například větší zásobu munice než lehká EVA.

Houfnice BIA dostřelí i přes 50 kilometrů

KONŠTRUKTA – Defence na svých internetových stránkách uvádí, že BIA používá dělostřeleckou hlaveň ráže 155 mm, jejíž délka činí 52 ráží, což je délka většiny nejmodernějších dělostřeleckých systémů NATO. S klasickou municí má být schopna zasahovat cíle do vzdálenosti 41 km, se speciální municí je pak dosah i více než 50 kilometrů. Rychlost palby je až 5 ran za minutu, v případě setrvalé pak 2 rány za minutu, a vozidlo nese munici na 20 ran.

Prototyp slovenské houfnice ShKH BIA

Další houfnice ze Slovenska: BIA kombinuje EVU a ZUZANU 2 s poznatky z války, zájem by mohly mít země NATO a Ukrajina

BIA má i českou stopu, protože standardně používá český podvozek Tatra 6×6, ačkoliv v případě požadavku odběratele lze dělo umístit i na jiné typy podvozků. Výhodou tatrováckého řešení je nejen velice dobrá průchodnost těžkým terénem, ale i pancéřovaná kabina chránící obsluhu proti střelbě z ručních zbraní a střepinám. Navíc je schopna na silnici dosahovat rychlosti až 90 km/h. K obsluze houfnice BIA je pak zapotřebí osádka složená ze 2 až 4 vojáků.

Houfnice ShKH BIA na výstavě

Jaké šance dáváte houfnici BIA v Malajsii?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články