Na Ukrajině probíhají i přímé střety tanků. Jaký je výsledek boje mezi ukrajinským T-64BV a ruským T-80BV?

Hlavní protitankovou zbraní byl v minulosti opět tank a platilo to dlouhá desetiletí. Ovšem protitankové zbraně se výrazně vyvinuly stejně jako taktika nasazení.

i Zdroj fotografie: Sergej Popsujevič / Creative Commons / GFDL
                   

Ačkoli mají ruská i ukrajinská armáda ve výzbroji velké množství tanků, za více než půl roku války neexistují téměř žádné záběry z jejich vzájemného střetu. Podle dostupných informací totiž bylo nejvíce obrněnců zničeno protitankovými ručními zbraněmi. Ty jsou dnes tak účinné, že proti nim nefunguje ani dodatečné pancéřování. Vzájemné souboje tanků jsou proto velmi zřídkavé i proto, že se změnila taktika jejich nasazení. Ale přesto se nakonec i tento typ boje uskutečnil.

Střet původně sovětských tanků

Nedávno ruskou armádou zveřejněné video totiž ukazuje vzájemný čelní střet dvou obrněnců. Konkrétně se jedná o ukrajinský T-64BV a ruský T-80 BV. V obou případech jde o tanky původně sovětské konstrukce, které se v mnohém podobají a v mnohém odlišují. Shodnou nebo spíše velmi podobnou mají zbraň. Jde o tankové dělo ráže 125 milimetrů s hladkým vývrtem. Ukrajinský tank používá typ 2A26M2, ruský 2A46.

Co je také shodné nebo velmi podobné, je reaktivní pancéřování, které mají stroje dodatečně připevněné ke svému pancíři. Jde o velmi podobný typ Kontakt, jenž významně zvyšuje ochranu proti hlavicím typu HEAD. Ale již si neumí poradit s tandemovými hlavicemi. Obecně ovšem platí, že novější T-80 by měl být o něco odolnější. Proti střelám typu APFSDS poskytuje bez dodatečného pancéřování ochranu až 570 RHAe. Ukrajinský tank jen 440 milimetrů.

T-80 je rychlý, ale nenasytný

Rozdíl je v pohonu vozidel. Tanky T-64 byly vybaveny dieselovým motorem. Tanky T-80, kromě pozdějších typů upravených na Ukrajině, mají plynové turbíny. Ty tanku zajišťují vysokou rychlost až 80 kilometrů v hodině. Ukrajinské stroje dosahují rychlosti o 20 kilometrů nižší. Vysoká rychlost tanku je ale vykoupena mnohem větší spotřebou a mnohem nižším dojezdem. Vyžaduje proto mnohem častější doplňování paliva, což je logisticky velmi náročné.

iZdroj fotografie: Viktor Alexejev / Creative Commons / CC BY-SA
T-80BV

Oba tanky mají tříčlennou posádku. Oproti základním verzím byly oba vylepšeny, je velmi obtížné říci, který je lepší. Záleží také na výcviku posádky. Třeba T-80BV má oproti standardu vylepšené počítačové řízení palby a má instalovaný laserový dálkoměr. Také umí odpalovat řízené rakety Kobra. I ukrajinský tank ale dostal nový systém řízení palby a zaměřovač, včetně infračerveného nočního.

Každopádně ze záběrů videa je jasné, že vítězem souboje se nakonec stal ruský T-80 BV. Záběr je velmi krátký, nelze z něho určit, jak dlouho proti sobě stroje stály a kolik ran vystřelily. Závěrečný střet se ale dle všeho odehrál jen na vzdálenost několika desítek metrů, kdy ruský stroj pravděpodobně využil své rychlosti a značně se k tomu ukrajinskému přiblížil. Ten po zásahu hned vzplál. I ukrajinské tanky mají slabinu sovětských strojů způsobenou nevhodným uložením munice v automatickém nabíječi.

Kolik přímých tankových soubojů z Ukrajiny jste již viděli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články