Video: Putinova chlouba BMPT Terminator shořela, Rusko ji líčilo jako výdobytek svého zbrojního průmyslu, stačil přitom jediný zásah

Jedná se o vůbec první zničení tohoto „velestroje“, který Rusko nasadilo poněkud nešťastně. „Terminátor“ tak po přesném zásahu vybouchl a shořel.

BMPT Terminator, ruské podpůrné vozidlo i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska
                   

Hlavně během války v Čečensku ruská armáda zjistila, že jsou její tanky zranitelné v městském boji. Sovětské typy totiž nemohou kvůli své nízké konstrukci dostatečně zvednout dělo a střílet na útočníky ve vyšších patrech, kteří z nich ohrožují jejich slabě pancéřované vrchní části. Ale než nahradit početné tankové divize, přišli ruští konstruktéři s řešením v podobě speciálního podpůrného vozidla, které budě obrněnce v těchto i dalších případech chránit. A i když se má jednat o špičku ruského zbrojního průmyslu, není nezničitelné.

BMPT Terminator je na podvozku tanku T-72

Jelikož má vozidlo doprovázet tanky, bylo nutné ho postavit na pásovém a dobře chráněném podvozku. Jako základ proto konstruktéři zvolili podvozek tanku T-72, kterých je v Rusku dostatek a zároveň zajišťuje vozidlu stejnou mobilitu. Tedy rychlost kolem 60 kilometrů v hodině a dojezd 550 kilometrů, a dokonce i podobnou ochranu jakou mají samotné tanky. Na podvozku ovšem není klasická tanková věž, nahradila ji speciální věží hned s několika druhy zbraní.

Podobně jako tanky je i BMPT Terminator vybaveno reaktivním pancéřováním pro zvýšení ochrany. Na rozdíl od nich se přitom nepotýká s problémem špatně uložené munice, díky čemuž by neměl být tak náchylný k explozím. Zvýšena pak byla také ochrana proti minám. Ale jak ukazují záběry na sociálních sítích, ani tato opatření nebyla v případě prvního zaznamenaného zničení BMPT Terminator jeho 5členné osádce platná. Vozidlo se na cestě nehýbalo, a jakmile došlo k jeho zasažení (pravděpodobně dělostřelectvem), začalo okamžitě hořet.

BMPT Terminator má hned několik zbraní

„Terminátory“ byly ruskou propagandou oslavované zbraně, a to hlavně pro jejich silnou výzbroj. Disponují totiž dvojicí rychlopalných děl ráže 30 milimetrů, které doplňuje dvojice automatických granátometů a kulomet ráže 7,62 milimetrů. Pro boj s tanky a dalšími obrněnými vozidly pak slouží čtveřice protitankových řízených střel 9M120 Ataka-T, které mají podle typu schopnost probít pancíř o síle minimálně 800 milimetrů RHAe. BMPT Terminator disponuje denním i nočním viděním a počítačovým řízením palby.

Kolik těchto vozidel ruská armáda má, není příliš jasné, odhady se pohybují mezi 10 až 20 kusy. Poprvé měla být nasazena v květnu 2022 v oblasti Donbasu, a ačkoliv o nich ruská média do té doby ráda informovala, v pozdější době spíše mlčela. Někteří ukrajinští vojáci na základě zkušeností tvrdí, že vozy BMPT Terminator nejsou tak nebezpečné, jak je ruská propaganda líčila. Navíc byla navržena hlavně na podporu tanků při boji ve městě, což je druh střetu, jemuž se aktuálně Rusko vyhýbá a nasazuje je v běžné krajině, k čemuž ale nejsou určena.

Jak dobré je podle vás toto vozidlo na podporu tanků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články