Rusové chtějí proti Ukrajině nasadit Terminátory. Jejich silné zbraně mají podpořit drtivě likvidované tanky

Boj s pěchotou, která je vyzbrojena protitankovými systémy, je jedním z nejtěžších. Zvláště v městském terénu. Šanci má jen mohutná ochrana a velká koncentrace síly.

i Zdroj fotografie: Kirill Borisenko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Fotografie pořízené z hromaděných sil na východě Ukrajiny naznačují, že Rusko se v chystané ofenzivě na Ukrajině pokusí použít novou zbraň, kterou zde pravděpodobně ještě nenasadilo. Je jím speciální obrněné bojové vozidlo BMPT Terminátor. Kombinuje v sobě velkou palebnou sílu několika zbraňových systémů a silnou ochranu. Rusko ho vyvinulo v reakci na předchozí konflikty, kdy mělo veliké ztráty, způsobené hlavně přenosnými protitankovými zbraněmi.

Ve městě jsou klasická BVP bezmocná

O tomto nebezpečí se přesvědčil již Sovětský svaz během války v Afghánistánu. Tehdy zjistil, že konvenční pancíř bojových vozidel pěchoty BPM-1 a BMP-2 není dostačující stejně tak, jako jejich zbraně. Podobné poučení přišlo i v Čečensku, kde Rusko v boji v Grozném ztratilo v městském boji nejen celou mechanizovanou brigádu. Problémem byla nejen slabá ochrana, ale například i zbraně s malou elevací, které nedosáhly na útočníky v budovách, podobný problém byl i v horách.

iZdroj fotografie: Uživatel Nucl0id / Creative commons / CC BY-SA
Vozidlo Terminátor pro boj s pěchotou

V SSSR začal vznikat koncept Terminátora již v 80. letech. Ale do reálného bojového prostředku se až po konfliktech v Čečensku pustil ruský výrobce tanků Uralvagonzavod. Postavil vozidlo na podvozku tanku T-72. Vybavil ho silnou ochranou, která je minimálně na úrovni hlavního bitevního tanku. Několik kusů bojových vozidel ruská armáda dostala již v roce 2005. Velká objednávka přišla v roce 2017. Ve výzbroji je má i Kazachstán a Alžírsko.

Výsledné vozidlo působí monumentálně. Je 7,2 metru dlouhé a 3,8 metru široké. Jeho hmotnost je 48 tun. To je o několik tun více než má samotný tank T-72, což při absenci klasické věže naznačuje, že hmotnost jde především na ochranu. Na silnici vozidlo dokáže cestovat rychlostí kolem 60 kilometrů v hodině. Jeho dojezd je zhruba 550 kilometrů.

Pro ochranu je uděláno vše

Ochrana pětičlenné posádky má být zajištěna kompozitním pancířem. Dále pak reaktivním pancířem typu Relikt, který je účinnější než dříve používaný Kontakt-5. A to i tak, aby byly významně chráněny boky a zadní část vozidla. Některé údaje říkají, že Terminátor by měl mít vyšší ochranu než tanky T-90. Přežití posádky má zvyšovat i speciální umístění palivových nádrží nebo automatický hasicí systém. Nechybějí ani vrhače kouřových granátů, které mají mj. rušit infračervené navádění.

Opravdu impozantní je ale výzbroj tohoto vozidla. Primárními zbraněmi jsou dva automatické kanony ráže 30 milimetrů. Ty mohou střílet jak explozivní, tak protipancéřové střely s dostřelem až čtyři kilometry. Například tak, že každý kanon bude pálit jiný druh střeliva. Uvnitř vozidla je 850 nábojů. Kanony mají elevaci až 45 stupňů. Koaxiálně je s nimi namontovaný ještě kulomet ráže 7,62 milimetru.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Výzbroj BMPT Terminátor

Rakety zničí tank i pěchotu

Další zbraní jsou laserem naváděné protitankové rakety 9M120 Ataka. Terminátor má čtyři odpalovací stanoviště těchto střel. Dokáží zasahovat cíle do vzdálenosti až šesti kilometrů. Do těchto zařízení existuje více druhů hlavic. Tandemová HEAT může prorazit pancíř o síle 800 milimetrů RHAe. Případně může být hlavice termobarická, určená proti pěchotě či opevněným postavením. Výzbroj pak doplňují dva granátomety AGS-17 nebo AGS-30. Každý má zásobu 300 granátů a dostřel až 1 700 metrů. Stroj může střílet na více cílů najednou.

Jak si tato impozantní vozidla povedou, je samozřejmě otázka. Ve skutečném boji proti silnému nepříteli nebyla vyzkoušena. Podle dostupných informací by měla být nasazována v městském boji dvě BMPT na podporu jednoho tanku. Naopak v klasickém boji, ve volném prostranství, má jeden Terminátor doprovázet dva tanky. Rusko také plánovalo výrobu vozidla Terminátor-3 na podvozku Armata, ale se zahájením sériové výroby tohoto tanku má stále problémy.

Jak obstojí Terminátory proti zbraním jako je raketa Javelin?

Zdroj: DefenceBlog, MilitaryHistory

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články