Británie dodá na Ukrajinu rakety Brimstone: Střely vyvinuté pro Královské letectvo mohou změnit poměr sil na východní frontě

Kompaktní rakety Brimstone jsou nepřítelem těžko detekovatelné a lze je využít i za velmi nepříznivých povětrnostních a viditelnostních podmínek.

i Zdroj fotografie: Ministry of Defence UK
                   

Velká Británie potvrdila rozšíření dosavadní dodávky zbraní na pomoc Ukrajině o řízené střely Brimstone. I přesto, že se zprávy britských představitelů a médií v současnosti rozcházejí v informaci o tom, zda se jedná o protilodní verzi raket či o pozemní střely, jisté je, že obě verze přijdou ukrajinským silám velmi vhod. Britský ministr ozbrojených sil, James Heappey, potvrdil, že na Ukrajinu budou odeslány „stovky“ raket Brimstone s tím, že první kusy dorazí na frontu během několika následujících týdnů.

Dodávka pozemních raket

Ben Wallace, britský ministr obrany, zveřejnil informaci, že střely Brimstone budou používány primárně pro pozemní operace, což naznačuje, že námořní operace nejsou v současnosti hlavní prioritou. Řešení dodávky protilodních střel je podle ministra na programu samostatně. Lze tedy předpokládat, že nynější dodávka zbraní obsahuje pozemní verzi raket typu země-země.

Ovšem na tom, jaký typ raket Ukrajina nakonec obdrží, až tak nezáleží. Ukrajinská armáda momentálně ocení jakoukoli pomoc. A vzhledem k tomu, že samotná střela, ať už se jedná o pozemní nebo lodní verzi, je stejná jako ta, kterou používá britské královské letectvo, může být Ukrajině s největší pravděpodobností dodána se stávajícími hlavicemi z britských zásob, či přímo ze skladů výrobce, čímž se značně ušetří drahocenný čas.

Pozemní i lodní rakety Brimstone se vyznačují délkou necelých 1,8 m, průměrem 17,8 cm a hmotností kolem 48,5 kg. Jedná se o kompaktní řízené střely, které jsou určeny primárně k likvidaci pohyblivých cílů. V případě pozemní verze například samohybných houfnic či tanků.

Původně měly střely fungovat na principu pasivního systému samonavádění, známého také jako „vystřel a zapomeň“. Což znamená, že obsluha prostřednictvím zaměřovače instalovaného na odpalovacím zařízení zaměří požadovaný cíl a střela se následně navádí na cíl zcela samostatně. Dodatečně však byly střely vybaveny poloaktivním laserovým naváděním a radarovým vyhledávačem.

Radarový vyhledávač střely Brimstone

Rakety jsou vybaveny malým a výkonným radiolokačním systémem. Díky tomuto pokrokovému radarovému vyhledávači, který není náchylný na nepříznivé bitevní podmínky, jako například znečištění kouřem, prachem či světlicemi, a u duální verze pak rovněž díky laserovému zaměřovači, lze Brimstone využívat za velmi nepříznivých povětrnostních podmínek či špatné viditelnosti, tudíž i v noci.

Sofistikovaný radiolokační systém poskytuje zpětný obraz s velmi vysokým rozlišením a umožňuje širokopásmový provoz. Velkou výhodou raket je navíc jejich obtížná lokalizace. Díky frekvenčním algoritmům a nízké tepelné stopě vyzařují rakety jen velmi malou infračervenou signaturu, přičemž jsou minimalizovány možnosti rušení signálu protivníkem.

Zveřejnil(a) Machinery Market dne Čtvrtek 19. dubna 2018

Díky inerciálnímu navigačnímu systému lze navíc zaměřovat cíle i na delší vzdálenosti. Maximální dolet pozemní verze Brimstone sice není znám, ovšem model odpalovaný z letadel dokáže údajně zasáhnout cíle na vzdálenost 6,9 – 24,9km. Pokud tedy vezmeme v úvahu, že pozemní verze postrádá rychlostní a výškové výhody letadla, dá se předpokládat, že dolet pozemního modelu se bude pohybovat někde na spodní hranici uvedených čísel.

Lze zasáhnout několik cílů najednou

Ovládací panel je vybaven dotykovou obrazovkou, pomocí které lze zvolit režim střelby. Pokud tedy dojde na scénář, kdy bude na bojišti identifikována skupina nepřátelských obrněných vozidel, může být odpáleno několik střel Brimstone v jediné sérii. Rakety budou odpáleny z jedné platformy a rozptýleny tak, aby pokryly co největší oblast.

Pokud jsou pak nepřátelské síly uskupeny v řadových formacích, tedy například kolona vozidel, je možné vypálit střely v jednom koridoru (za sebou) a zacílit tak přímo na formaci. Vysoce přesné algoritmy zásahu v palubním počítači snižují pravděpodobnost, že více než jedna střela zasáhne tentýž cíl.

Jedná se o velice univerzální zbraň, která je díky vysoce explozivní protitankové hlavici schopna prorazit i reaktivní pancéřování z výbušných i nevýbušných bloků. Čelní nálož iniciuje výbuch pancíře, čímž se uvolní cesta pro hlavní nálož, která pancíř prorazí.

Účinnost raket proti ruským silám

Tváří v tvář ruské ofenzivě na východě Ukrajiny, především pak v oblasti Donbasu, kde ruské síly využívají tanky a samohybné houfnice ve velkém, by pozemní verze Brimstone mohla být obzvláště užitečným pomocníkem. Ať už se jedná o samotný terén regionu či početní převahu, ruské dělostřelectvo se v oblasti těší nejedné výhodě. To by se však díky britským tandemovým střelám, schopným prorazit reaktivní pancíře, mohlo rychle změnit a ukrajinská armáda by si tak mohla v oblasti zajistit stabilnější postavení.  

Momentálně není jasné, kdy a kde dojde k výcviku ukrajinských pozemních sil v používání Brimstone, avšak na základě zveřejněných informací o časovém harmonogramu dodávek je dost dobře možné, že výcvik probíhá už nyní. A je tedy dosti pravděpodobné, že uvidíme britské rakety v akci na Ukrajině již zanedlouho. Ačkoli nyní nelze zcela jistě potvrdit, zda se jedná o střely pozemní či lodní, nebo dokonce obě dvě verze, je zřejmé, že tato sofistikovaná zbraň bude v boji proti ruským silám užitečná na všech frontách.

Jak mohou střely Brimstone ovlivnit další vývoj konfliktu?

Zdroj: Army-Technology, TheDrive

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články