Challenger 3 je odpovědí Velké Británie ostatním zemím: původně přitom chtěla od tanků upustit, nakonec je ale udělá více „NATO“

Britské tanky to měly nahnuté, nakonec ale armáda naváže na ikonické „Challengery“ a během několika let vyvine nový, ještě bezpečnější tank, a upustí od vlastního kanónu.

Demostrátor tanku Challenger 3 i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Velké Británie / Creative Commons / OGL
                   

Britská armáda je o krok blíže k další verzi svého ikonického tanku, který se zároveň přiblíží standardu zavedenému v jiných státech NATO. Vychází z modernizace současného obrněnce Challenger 2 na „trojku“, přičemž britská firma BAE Systems spolupracuje na projektu s německým koncernem Rheinmetall. Nový tank, ačkoliv bude postaven na platformě staršího stroje, se mí v mnoha směrech významně lišit a zajistit budoucnost britských obrněných sil.

Britové zvažovali úplné vyřazení tanků z výzbroje

Plány s britskými tanky měla armáda různé, a dokonce uvažovala o jejich úplném vyřazení z výzbroje, případně nahrazením strojů Challenger 2 nejmodernější verzí německých obrněnců Leopard 2. Nakonec ale zvítězila myšlenka část stávajících tanků, minimálně tedy 148, modernizovat na novou verzi. Požadavkem na vylepšení bylo, aby došlo ke zvýšení ochrany tanku, zlepšení rozhledu osádky, a hlavně ke standardizaci zbraně po vzoru ostatních členů NATO.

Výsledkem je projekt Challenger 3, v němž se počítá se zachováním starého trupu tanku Challenger 2, ovšem při celkovém zesílení ochrany. Výsledná hmotnost základní verze „trojky“ by měla být kolem 65 tun, což je podobné jako u předchozího typu tanku. I proto zůstane zachován motor a tank by měl díky tomu mít podobné jízdní vlastnosti jako předchozí verze, tedy maximální rychlost 59 kilometrů v hodině na silnici, 40 kilometrů v hodině v terénu, a dosah až 550 kilometrů.

Demonstrátor tanku Challenger 3 iZdroj fotografie: Ozbrojené síly Spojeného království
Demonstrátor tanku Challenger 3 na polní cestě

Zásadní změnou na Challengeru 3 bude jeho horní část, neboť tank dostane zcela novou věž. Měla by být ještě odolnější než stávající a chybět jí nebudou nejmodernější systémy řízení palby či termovize, ale především ponese novou zbraň. Místo děla s drážkovanou hlavní dostane Rheinmetall L55A1 120 mm, což je dělo s hladkou hlavní ráže 120 milimetrů, jaké je montované na moderní verze německého Leopardu 2. Britům to umožní využívat standardní munici jakou používají jiné země NATO; dosud měli vlastní speciální střelivo, kupříkladu munici typu HESH.

Challenger 3 dostane aktivní ochranu

Významnou změnou bude také instalace systému aktivní obrany Trophy, což je izraelský systém ničící přilétající protitankové střely ze všech směrů. Tank dokáže ochránit před většinou protitankových zbraní, izraelská armáda ho s úspěchem používá již několik let a jeho instalaci plánuje i americká a německá armáda.

Modernizace britských tanků má podle plánů proběhnout ve třech etapách. V té první by měly zbrojní firmy modernizovat 6 prvních prototypů, aby je mohla armáda dostatečně testovat a sdělit své připomínky. Poté bude následovat další etapa s 18 předsériovými stroji, a nakonec poslední se zbytkem tanků. Do výzbroje by měl být Challenger 3 postupně zaveden v letech 2027 až 2030.

Představení tanku Challenger 3

Jak hodnotíte modernizaci starších tanků na Challenger 3?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články