Zatímco britské tanky Challanger 2 bylo možné dodat Ukrajině rychle, na americké Abramsy M1 je z více důvodů dlouhá „čekačka“

Ukrajina potřebuje pro svou chystanou ofenzivu co nejvíce moderních zbraní, ale americké tanky nejspíše nedostane včas. S jejich dodáním nikdo nespěchá.

Challenger 2 v Estonsku i Zdroj fotografie: Cpl Rigg / Creative Commons / OGL
                   

Ukrajinským vojákům by se slíbených 31 amerických tanků M1A1 Abrams na chystanou ofenzivu proti ruským okupantům hodilo. Opravdu moderních Západních tanků totiž zase tolik nemají, a americké Abramsy jsou považovány za jedny z nejlepších na světě, přičemž všechny ruské tanky nejspíše překonávají – tedy snad kromě T-14 Armata, jejichž nasazení je však nejisté. Do výzbroje ukrajinské armády se ovšem dostanou americké stroje podle plánu až začátkem podzimu, a tak dlouho Ukrajina s ofenzivou čekat nemůže.

Challengery už má Ukrajina ve výzbroji

Na tancích se velmi dobře ukazuje, jak k pomoci Ukrajině přistupují dva její velcí podporovatelé, a sice Velká Británie a Spojené státy. Třeba Britové byli vůbec první, kdo v polovině ledna 2023 oznámil, že napadené zemi dodají moderní tanky. Američané to naopak dlouho odmítali, a teprve po Britech a dalších spojencích se přidali. Je v tom ale háček, zatímco s tanky Challenger 2 se začali ukrajinští vojáci učit již koncem ledna a slíbených 14 tanků už mají, americké stroje teprve dorazily do Německa, a výcvik na nich začne někdy koncem května 2023.

Výhodou Challengerů 2 bylo, že je Britové zrovna měli tou dobou k dispozici, jelikož počet tanků snižují a starší „dvojky“ budou modernizovat na Challenger 3 (i když ne všechny). Dle všeho se rozhodli dát Ukrajincům tanky v provedení, v jakém jsou, maximálně jen s malými úpravami (třeba pokud jde o přístroje ke komunikace). Američané museli naopak tanky zprovoznit, a hlavně z nich odstranit některé technologie – třeba přídavné pancéřování z plátů z ochuzeného uranu, které mají Američané jen pro své ozbrojené síly, a ani spojencům ho neposkytují.

Jaký tank je pro Ukrajince vhodnější, je těžké posoudit, protože se v mnoha ohledech různí. Oba jsou odolné, ale Challenger 2 bude po odstranění ochuzeného uranu z Abramsů lepší (minimálně zepředu, je tím proslulý). A na rozdíl od jiných Západních tanků má dělo s drážkovanou hlavní, což mu zajišťuje větší přesnost i dostřel, ale jeho protipancéřová munice typu HESH zase nebude proti silně chráněným strojům účinná jako munice typu APFSDS z Abramsu.

Abrams je složitý a má náročnou údržbu

Challenger 2 je o něco pomalejší než Abrams, protože ten není osazen vznětovým motorem, ale plynovou turbínou. To ale znamená i mnohem vyšší spotřebu a menší dojezd, takže je otázkou, co je pro Ukrajinu lepší. Až na T-80 je totiž i Challenger rychlejší než většina ruských tanků, a naopak plynová turbína a další technologie dělají z Abramsu velmi složitý stroj proslulý náročností na obsluhu i údržbu, což samozřejmě znamená komplikace.

Americké stroje každopádně teprve v květnu dorazily do Německa, kde na nich mají ukrajinští tankisté trénovat, a cvičit se mají také technici v jejich údržbě. Výcvik má být ale dokončen až na začátku podzimu 2023, a nikdo neví, v jaké fázi bude tou dobou válka na Ukrajině. Možná to také naznačuje, že Američané s rychlým vítězstvím Ukrajiny a vytlačením všech ruských jednotek ze svého území v roce 2023 nejspíše nepočítají.

Ukrajinci cvičí na Challenger 2

Měli Američané dodat tanky Abrams dříve?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Slevový portál lákal Čechy na bizarní ceny. Dovolená v Chorvatsku stála přes 90 milionů korun
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Napůl muž, napůl slon: Joseph Merrick se na veřejnosti snažil schovávat, ale lidé mu nedali pokoj
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Doba, kterou vydrží kuřecí maso v lednici, je překvapivě nízká
adbz.cz
adbz.cz
Skrytá funkce oken, která ovlivňuje vlhkost v domě: Poloha kliky