Zatímco britské tanky Challanger 2 bylo možné dodat Ukrajině rychle, na americké Abramsy M1 je z více důvodů dlouhá „čekačka“

Ukrajina potřebuje pro svou chystanou ofenzivu co nejvíce moderních zbraní, ale americké tanky nejspíše nedostane včas. S jejich dodáním nikdo nespěchá.

Challenger 2 v Estonsku i Zdroj fotografie: Cpl Rigg / Creative Commons / OGL
                   

Ukrajinským vojákům by se slíbených 31 amerických tanků M1A1 Abrams na chystanou ofenzivu proti ruským okupantům hodilo. Opravdu moderních Západních tanků totiž zase tolik nemají, a americké Abramsy jsou považovány za jedny z nejlepších na světě, přičemž všechny ruské tanky nejspíše překonávají – tedy snad kromě T-14 Armata, jejichž nasazení je však nejisté. Do výzbroje ukrajinské armády se ovšem dostanou americké stroje podle plánu až začátkem podzimu, a tak dlouho Ukrajina s ofenzivou čekat nemůže.

Challengery už má Ukrajina ve výzbroji

Na tancích se velmi dobře ukazuje, jak k pomoci Ukrajině přistupují dva její velcí podporovatelé, a sice Velká Británie a Spojené státy. Třeba Britové byli vůbec první, kdo v polovině ledna 2023 oznámil, že napadené zemi dodají moderní tanky. Američané to naopak dlouho odmítali, a teprve po Britech a dalších spojencích se přidali. Je v tom ale háček, zatímco s tanky Challenger 2 se začali ukrajinští vojáci učit již koncem ledna a slíbených 14 tanků už mají, americké stroje teprve dorazily do Německa, a výcvik na nich začne někdy koncem května 2023.

Výhodou Challengerů 2 bylo, že je Britové zrovna měli tou dobou k dispozici, jelikož počet tanků snižují a starší „dvojky“ budou modernizovat na Challenger 3 (i když ne všechny). Dle všeho se rozhodli dát Ukrajincům tanky v provedení, v jakém jsou, maximálně jen s malými úpravami (třeba pokud jde o přístroje ke komunikace). Američané museli naopak tanky zprovoznit, a hlavně z nich odstranit některé technologie – třeba přídavné pancéřování z plátů z ochuzeného uranu, které mají Američané jen pro své ozbrojené síly, a ani spojencům ho neposkytují.

Jaký tank je pro Ukrajince vhodnější, je těžké posoudit, protože se v mnoha ohledech různí. Oba jsou odolné, ale Challenger 2 bude po odstranění ochuzeného uranu z Abramsů lepší (minimálně zepředu, je tím proslulý). A na rozdíl od jiných Západních tanků má dělo s drážkovanou hlavní, což mu zajišťuje větší přesnost i dostřel, ale jeho protipancéřová munice typu HESH zase nebude proti silně chráněným strojům účinná jako munice typu APFSDS z Abramsu.

Abrams je složitý a má náročnou údržbu

Challenger 2 je o něco pomalejší než Abrams, protože ten není osazen vznětovým motorem, ale plynovou turbínou. To ale znamená i mnohem vyšší spotřebu a menší dojezd, takže je otázkou, co je pro Ukrajinu lepší. Až na T-80 je totiž i Challenger rychlejší než většina ruských tanků, a naopak plynová turbína a další technologie dělají z Abramsu velmi složitý stroj proslulý náročností na obsluhu i údržbu, což samozřejmě znamená komplikace.

Americké stroje každopádně teprve v květnu dorazily do Německa, kde na nich mají ukrajinští tankisté trénovat, a cvičit se mají také technici v jejich údržbě. Výcvik má být ale dokončen až na začátku podzimu 2023, a nikdo neví, v jaké fázi bude tou dobou válka na Ukrajině. Možná to také naznačuje, že Američané s rychlým vítězstvím Ukrajiny a vytlačením všech ruských jednotek ze svého území v roce 2023 nejspíše nepočítají.

Ukrajinci cvičí na Challenger 2

Měli Američané dodat tanky Abrams dříve?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články