Britské obrněné vozidlo Mastiff patří mezi nejmohutnější MRAP světa. Ochrání i před ruskými těžkými kulomety a náložemi

NÁZOR: Vozidla MRAP začala být populární během válek proti terorismu. Britská odvozenina vozidla Cougar zvaná Mastiff přitom patří mezi největší a nejbezpečnější na světě.

Britské vozidlo Mastiff i Zdroj fotografie: Russ Nolan / Creative Commons / OGL
                   

Když po roce 2001 zahájil Západ v čele s Amerikou takzvanou válku proti terorismu, setkal se v Iráku nebo Afghánistánu s novou hrozbou. Vojáky totiž ohrožovaly na silnicích miny a nástražné nálože, s nimiž se zvládla vypořádat až vozidla typu MRAP, která byla zkonstruována tak, aby vojáky nejen chránila proti střelbě, ale zároveň dokázala výbuchy náloží odklonit. V britské armádě se přitom proslavilo vozidlo známé jako Mastiff.

Britský MRAP vychází z amerického

V roce 2002 se v USA pustila do konstrukce vozidel MRAP společnost Force Protection, která se inspirovala návrhy vozidel z jižní Afriky, neboť měla podvozky vozidel vytvarované do V, což dokázalo v kombinaci s pancířem výbuchy odklonit. Nakonec přišla s vozidlem Cougar na podvozcích 4×4 a 6×6, a jako první si ho objednala americká námořní pěchota. Britská armáda však zvolila trochu jinou konfiguraci, resp. vozidlo upravené s adaptací Cougaru na podvozku 6×6, načež zařadila v roce 2009 do své výzbroje vozidlo s označením Mastiff.

Bývalý britský ministr zahraničí David Miliband

„Vtrhnout před 20 lety do Iráku bylo jedno z nejhorších rozhodnutí, které navíc poškodilo Západ,“ posteskl si britský ex-ministr

Jedná se přitom o jedno z nejtěžších a nejmohutnějších vozidel svého druhu na světě. Jeho hmotnost dosahuje vzhledem k jeho velikosti a silnému pancéřování až 23,6 tun, přičemž je 7,94 metrů dlouhé a 3,2 metrů široké. I přes svou mohutnost je však poměrně hbité, na silnici se dokáže pohybovat rychlostí až 105 km/h. Dojezd MRAP Mastiff je úctyhodných zhruba 950 kilometrů, což záleží na terénu a zvolené rychlosti.

Ochranu Mastiffu zvyšují slat mříže

Osádku vozidla Mastiff tvoří 2 vojáci, v přepravním prostoru je pak místo pro 8členný výsadek. Kromě velmi dobré protiminové ochrany poskytuje osádce bezpečí i před střelami z pěchotních zbraní včetně většiny kulometů, např. před ruskými vojáky hojně užívaným DShK, NSV nebo Kord 6P50. Na vozidlo navíc armáda montuje tzv. slat mříže, čímž zvyšuje ochranu proti protitankovým střelám vybaveným kumulativní hlavicí.

Ukrajinští mariňáci ve vozidle Mastiff iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
Ukrajinští mariňáci ve vozidle Mastiff

Díky své robustnosti se vozidlo často účastnilo různých bojových akcí, pročež bývá vyzbrojeno všelijak – ve věži na střeše má většinou lehký nebo těžký kulomet do ráže 12,7 milimetrů, případně zde bývá granátomet ráže 40 milimetrů. Některé nejnovější verze Mastiffu mají zbraně umístěné v dálkově ovládaní věže, takže mohou vojáci střílet, aniž by se sami vystavovali palbě. V současné době využívá britská vozidla Mastiff i ukrajinská armáda.

Vozidlo Mastiff

Co si myslíte o mohutném britkském MRAP Mastiff?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články