Britští vojáci pomohli s vývojem maskování tanků. Nově letí pravidelné tvary

Nebýt vidět je v moderních ozbrojených konfliktech zcela zásadní. Neviditelný cíl totiž nemůže nepřítel zasáhnout. A skryté jednotky mohou zasadit drtivý úder.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Armáda je tradičně lídrem v inovacích. Ta britská to jen potvrzuje, přičemž se nebojí dát příležitost i neotřelým řešením, s nimiž přichází její vlastní veteráni. Také nový projekt maskování obrněných vozidel MCDCS (Multi-Coloured Camouflage Scheme, česky vícebarevný maskovací vzor) stojí na zkušenostech vojáků z terénu. Konkrétně z nedávného cvičení v Estonsku.

Experiment Streetfighter

Při tomto cvičení se příslušníci britské armády připravovali na potenciální střety s nepřítelem ve složitém městském terénu. Podobné podmínky přitom v dnešní době nejsou nikterak neobvyklé, spíše naopak. Vojáci členských států NATO se typicky účastní misí, během kterých zasahují v osídlených oblastech,kde na ně může nepřítel číhat doslova na každém rohu. Obvykle jde o partizány v přestrojení za civilisty.

iZdroj fotografie: Unsplash

Tato skutečnost se pochopitelně promítá i do požadavků na vojenské maskování. To je dnes běžně přizpůsobeno například pouštním oblastem, bojům na sněhu či v džungli ale na městský terén příliš nemyslí. Experiment Streetfighter, jehož výstupem je i maskování MCDCS, měl tento hendikep pokud možno odstranit. Jak úspěšný byl, to prozradí až první bojové nasazení na ostrých misích.

Vývoj nového maskování

Na vývoji nového maskování pochopitelně s vojáky spolupracovali také odborníci z laboratoře obranných věd a technologií v Dorsetu a také z Muzea tanků. Odborníci prošli dostupná data z mnoha tankových bitev, ale také zprávy o poškození a údržbě tanků z různých epoch britské vojenské historie. Zvláštní pozornost byla kladena na zkušenosti z druhé světové války a pokusy s vojenským maskování ze šedesátých a sedmdesátých let minulého století.

iZdroj fotografie: Unsplash

Teoretické poznatky a byly podrobeny náročnému testování, do něhož se dostalo hned několik variant maskovacích nátěrů. Systém MCDCS, který z nich vyšel jako nejúspěšnější, prokazatelně snižuje šanci, že bude tank či obrněný transportér zaznamenám ze vzdálenosti, z níž je možné jej zneškodnit. Podle britské armády vynikne zejména na vzdálenost 400 až 1 500 metrů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články