Poprvé v historii vlastní ikonické americké zbraně Colt Česká zbrojovka. Ovládne v budoucnu trh se střelnými zbraněmi?

Česká společnost Group SE koupila akcie americké firmy Colt, která je známá po celém světě výrobou zbraní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Colt’s Patent Arms Manufacturing Co. v Hartfordu v Connecticutu je bezmála 180 let jednou z nejznámějších společností vyrábějící zbraně na světě. Své produkty dodává americké armádě, policejnímu sektoru a civilistům již od doby před občanskou válkou. Nedávno však koupila Česká zbrojovka Group SE sto akcií Colt. Společnost dokonce do budoucna plánuje ovládnout trh se střelnými zbraněmi a stát se hlavním partnerem pro ozbrojené síly.

Prodej akcií České firmě

Prezident a generální ředitel společnosti Colt uvedl, že po dokončení historického obratu v provozních a finančních výsledcích společnosti představuje tento krok významnou příležitost pro růst firmy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zakladatel firmy Samuel Colt

Samuel Colt měl teprve patnáct let, když se mu hlavě zrodil nápad na otočný pístový válec, který by byl schopný vystřelit pětkrát nebo šestkrát na jedno nabití. V roce 1836 obdržel patent na revolvery Colt Single Action Army a do roku 1874 prodal více než 12 000 kusů svých zbraní americké armádě a ještě více civilistům. Následujících asi 20 let byla tato zbraň považována za standardní vojenskou střelnou zbraň. Colt zemřel v roce 1862 a jeho firmu převzala jeho manželka Elizabeth.

Noví majitelé, sejný název

V roce 1901 prodala rodina Colta společnost novým majitelům, kteří ponechali stejný název. Za nějaký čas se firma spojila s Johnem Mosesem Browningem a výsledkem byla poloautomatická pistole Colt Model 1911 a automatická puška Browning. Armáda přistoupila k hromadným nákupům v roce 1911.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Následně byla firma prodána společnosti Penn-Texas Company, kterou provozovala společnost Silberstein Holding. Začali vyrábět poloautomatickou pušku AR-15 a vojenskou pušku M16 v plně automatické verzi. V roce 1964 byla společnost přeskupena a změnila název zpátky na Colt.

Ztráta zakázek a hrozící bankrot společnosti

V roce 1984 nahradila americká vláda Colt 0,45 za baretu M9, čímž společnost Colt přišla o většinu svých zakázek a byla znovu prodána. V roce 1992 dostala společnost Colt od americké armády smlouvu na devatenáct tisíc nových karabin M4 a tím se zachránila od bankrotu. Oživení přinesly také pušky M16A1 amerického letectva a od roku 2013 je oficiálním dodavatelem vlády USA.

iZdroj fotografi: Uživatel Zvědavci / Creative Commons / CC BY-SA

Pistole Colt Competition s nerezovým sklíčkem a rámem byla představena v roce 2016, stejně jako bojová jednotka Colt 5,56 x 45 mm-cal. Karabina. V roce 2017 přišel Colt s integrovaným osvětlením zbraní a ručními taktickými osvětlovacími systémy.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články