Čeští vojáci sestřelili během výcviku tisíce letadel. Již umí plně ovládat protivzdušný systém RBS-70NG

Celkem jedenáct vojáků Armády ČR se podrobilo intenzivnímu výcviku ve Švédsku. Cílem výcviku bylo naučit české vojáky zacházet s protivzdušným systémem RBS-70NG od firmy Saab Dynamics AB.

Cvičení s protivzdušným systémem RBS-70NG i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Z celkového počtu jedenácti vojáku se jich šest zúčastnilo kurzu pro instruktory, zbývajících pět pak kurzu pro techniky. Během čtyřtýdenního školení se vojáci postupně naučili obsluhovat trenažéry, které simulují různé bojové situace a střelecké úlohy. Vojákům však tento palebný systém není zcela neznámý. Do současné doby se v Armádě ČR využíval starší model této zbraně – RBS-70. Nový palebný systém prošel řadou vylepšení a zdokonalení.

Každý voják sestřelil dva tisíce simulovaných letadel

Celkem dvanáct tisíc sestřelů za čtyři týdny – taková je bilance šestice českých vojáků. Příslušníci AČR tak měli možnost seznámit se se zlepšeními palebného systému, přičemž tyto své získané zkušenosti budou předávat ostatním příslušníkům armády v ČR. Pro české vojáky byly přínosné také diskuse se švédskými lektory, od kterých se mohli dozvědět další informace z praxe a vyměnit si tak navzájem svoje zkušenosti.

Školením prošli i technici údržby

O něco delší dobu strávil ve Švédsku tým techniků, o týden víc, tedy celých pět týdnů. Technici mají na starosti preventivní údržbu kompletů, údržbu mechanických částí a nově i údržbu software jak u trenažérů, tak u ostrých zbraní. Novinkou pro techniky je také fakt, že nové zbraně v sobě mají zabudovaný systém samostatné diagnostiky, s kterým se museli naučit pracovat.

Nejdůležitějším rozdílem mezi jednotlivými systémy je posun z analogového RBS-70 k digitální RBS-70NG. Nově je tedy potřeba, aby se technici seznámili nejen s „klasickou“ údržbou, nýbrž i s servisními počítači – vojáci tedy získali cenné zkušenosti z oblasti informačních technologií.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články