Čína představila velkého čtyřnohého robota, který by měl nosit vojákům náklady. Prozatím vyvolává rozporuplné reakce

Stále častější používání robotů je trend, kterému se vojáci nejspíše nevyhnou. V některých oblastech mají lepší schopnosti než lidé a šetří i lidské životy.

i Zdroj fotografie: Uživatel TechCrunch / Creative Commons / CC BY
                   

Čína, která se v posledních letech dere na pozici jedné ze světových vojenských supervelmocí, se ve zbrojní oblasti chce zaměřovat i na roboty. Před nedávnem představila kráčejícího robota-nosiče, který se ale podobá strojům, jež jsou již několik let testovány také ve Spojených státech. Čínský výtvor by měl sloužit k nošení zavazadel upevněných na hřbetě. Je neformálně označován za robotického jaka.

Náklad 160 kilogramů

Podle informací, které se dostaly na veřejnost prostřednictvím čínských médií, by tento elektronický jak měl unést dvojnásobek než skutečné živé zvíře tohoto jména. Náklad by tak mohlo tvořit až 160 kilogramů, což by vojákům umožnilo si s sebou brát navíc velké množství zásob, střeliva, případně nějaký druh těžších zbraní, než by dokázali při pochodu s běžnou plnou polní.

Yak-inspired robot designed for Chinese military
http://ow.ly/e4O150HQC4I

#yak #robotics #China #roboticsengineering

Zveřejnil(a) Engineering360 dne Čtvrtek 10. února 2022

Koncepce robojaka není nijak převratná. Podobá se strojům, které již léta testuje americká armáda, nebo robopsovi představenému společností Boston Dynamics. Má čtveřici nohou, které mu zajišťují stabilitu i ve složitějším terénu s mnoha překážkami. Čínský model by se měl pohybovat rychlostí kolem 10 kilometrů v hodině. Jaká je jeho výdrž na jedno nabití, zprávy neuvádějí.

Video, které ukázala média, předvádějí testování robota v terénu. Čínská média sice tvrdí, že je pro zvládání terénu nejlepší na světě a překoná i bahno, sníh a další překážky, ale velká většina záběrů pochází ze zpevněné cesty, případně při překonávání jednoduchých překážek. I tam, kde se zdá, že se robot pohybuje ve skalnatém terénu, jde jen o úhel záběru kamery, stroj stále jde po zpevněné cestě. Vše ale nasvědčuje tomu, že je vybavený lidarem.

Záběry jen z jednoduchého terénu

Využívání robotů či dálkově řízených bojových prostředků není v ozbrojených silách novinkou, a dokonce ani záležitostí posledních deseti let. Už za druhé světové války létaly bezpilotní pumy či jiná bezpilotní letadla, německá armáda používala dálkově řízený pásový tančík Goliáš, v 50. letech se objevily například autonomní létající cíle pro výcvik stíhacích pilotů.

Například dnes velmi často používané drony jsou také druhem robotů a využívají se nejen k průzkumu, ale i k nošení zbraní. Jiná robotická zařízení například v policejních službách se již léta využívají třeba ke zneškodňování nástražných náloží, min a podobně amatérsky i profesionálně nastražených trhavin.

Ultimátní mazlíček? Čínská technologická společnost vyvíjí robo-psy http://ow.ly/3Vjw102Ejse

Zveřejnil(a) Čtvrtek 8. dubna 2021

Armády však dnes pracují také na velkých a komplexních robotických zbraních, jako jsou tanky, lodě, těžké autonomní drony spolupracující s dnešními stíhačkami a další, nejen na robotech kategorie právě představeného čínského robota-nosiče. Některé byly i nasazeny, zatím jen se smíšenými výsledky. V každém případě jsou robotické zbraně na vzestupu ve všech armádách světa.

Jak velká je budoucnost robotů v ozbrojených silách?

Zdroj: PopularMechanics

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články