Čína zase ukázala svou sílu a vzbuzuje obavy: její bezosádkové a obojživelné bojové vozidlo může rozhodnout o (ne)úspěchu vylodění

Čína v posledních letech zlepšuje své schopnosti vyloďovacích operací. Vzbuzuje to obavy vzhledem k jejím ambicím nepřipustit žádnou samostatnost Tchaj-wanu.

Čínské bezosádkové obojživelné bojové voziidlo i Zdroj fotografie: S vědomím RocketEngine
                   

Čínské zbrojní firmy během letošní akce „Zhuhai Airshow“ představily řadu nových projektů, na nichž pracují. Jedním z nejzajímavějších konceptů byl obojživelný pozemní bojový dron. V podstatě jde o bezosádkové vozidlo, které by mohlo jednotkám pomáhat při vyloďovacích operacích. Podle všech dostupných materiálů, které pronikly na sociální sítě, by mohlo sloužit k převážení nákladu, ale také se zapojit do přímého boje. Jde o výtvor státní firmy China South Industries Group Corporation.

Veliké jako obrněné vozidlo

Přesné rozměry tohoto vyloďovacího dronu ani jeho specifikace nejsou známé, ale maketa stojící na výstavní ploše vedle taktického obrněného vozidla ukazuje, že by mohly být přibližně stejně veliké. Tento stroj má tvar člunu, aby mohl snadno plout po hladině. To není žádná nová konstrukce, podobné využívala již za druhé světové války například americká vozidla DUKW, která byla užívána při vyloděních v Normandii nebo operacích v Pacifiku.

Ta byla vybavena vrtulí, ale čínský stroj má pro pohon ve vodě vodní trysku. Ta mu podle propagačních záběrů, které se objevily i v oficiálním klipu veletrhu, umožňuje dosahovat velmi vysoké rychlosti. Pro pohon po souši neslouží kola, ale čtveřice trojúhelníkových pásů. Ty by měly být během plavby po hladině zataženy tak, aby nenarušovaly aerodynamiku vozidla. Vysunout by se měly v blízkosti souše a sloužily by i k vyjetí z vody.

Tato konstrukce není neznámá, bývá využívána například ke konverzi různých terénních vozidel, která se potřebují pohybovat po písku nebo sněhu a klasická kola by na tento povrch nestačila. Pravděpodobně by fungovala například při vyjetí na pláž mnohem lépe než například kola obojživelných obrněných transportérů. Záběry z propagačního videa nicméně propagují i snadnou jízdu vozidla ve sněhu.

Vyzbrojen protitankovými raketami

Ve videu je vozidlo zobrazováno jako nosič nákladu. Od makety, která byla vystavena na veletrhu, se v některých detailech liší. Dá se předpokládat, že klip zobrazuje záběry prototypu, kdežto maketa již další změny, k nimž konstruktéři došli vývojem. Rozdíl je i v tom, že maketa je vyzbrojena, a to dálkově ovládaným modulem se dvěma řízenými protitankovými střelami. Zbraně by byly nejspíše volitelné a mohl by sem být instalován třeba i kulomet. Jsou zde vidět i náznaky senzorů a komunikačních systémů.

Jak daleko má tento bojový dron k tomu, aby se dostal do výroby a výzbroje čínské armády, zatím není jasné. Mnohé koncepty představené v minulých ročnících se již nikdy nikde neobjevily. Ale pravdou zůstává, že Čína svou techniku světu neodhaluje tolik, jako jiní, a snaží se dlouhodobě investovat do svých vyloďovacích schopností. Podobné vozidlo by se jí bezesporu hodilo, posilování těchto schopností je rizikem hlavně kvůli Tchaj-wanu, který Čína považuje za vzbouřeneckou provincii. Podle některých expertů by mohla být do několika let připravena k vylodění.

Jaká bude bojová hodnota Čínou představeného vozidla?

Zdroj: Thedrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články