Čínský bojový robopes má, na rozdíl od ruského, fungovat mimořádně dobře, ani při střelbě dávkou se nepohne

Ačkoliv existuje na světě pokusů více, je ten čínský asi nejpokročilejší. Vysoká stabilita při střelbě je dosti zásadní, i tak je ale kolem něj stále hodně tajností.

Robotický pes od Boston Dynamics i Zdroj fotografie: Uživatel ArticCynda / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vojáky by v budoucnu mohli doprovázet roboti, pravděpodobně ve tvaru psa, kteří by plnili řadu úkolů. Kromě přepravy nákladu nebo provádění průzkumu by mohli být také vyzbrojení. Pokud by tedy bylo třeba, byli by např. vysláni do první linie, aby vyčistili nějaký prostor od nepřátel. Podobné konstrukce ale nejsou jednoduché a ve světě jsou dosud s různými úspěchy pouze testovány. Jednu pravděpodobně úspěšnou předvedla Čína.

Robotický pes z Číny dokáže střílet

Čínští robotičtí psi se objevili na záběrech jednoho z kanálů státní televize. Ukazují dvojici robotů s instalovanou zbraní na zádech, s níž jsou testováni na střelnici. Jeden z robotů se zvedne ze země a poté začne střílet, bližší podrobnosti o tomto systému však nejsou dispozici. Ale vzhledem k velikosti útočné pušky na zádech „robopsa“ je jasné, že se bude jednat o stroje přibližně v délce jednoho metru, nejsou tedy nijak veliké.

Zbraní, z níž robopes střílí, je čínská útočná puška QBZ-95, což je zbraň běžně používaná čínskou armádou a policií. Jde o pušku typu bullpup, což znamená, že je její zásobník umístěn za spouští, aby byla co nejkratší. Podle typu měří od 609 do 804 milimetrů a největší z nich má hmotnost 3,9 kilogramů. Používáno je do ní střelivo 5,8 x 42 milimetrů, které je umístěné buď ve schránkovém zásobníku na 30 ran, nebo v bubnovém na 75 nábojů.

Při střelbě dávkou se ani nepohnul

Na videu jsou 2 roboti, ale při střelbě lze vidět jen jednoho. Puška na něm je obrácena vzhůru nohama, zásobník tedy trčí nahoru, což může usnadňovat jeho přebití, ale také to může zpětný ráz přenášet právě do robota. Na rozdíl od podobného ruského výtvoru představeného v roce 2022 se ten čínský při střelbě nezvedá na zadní, což jinak vzbudilo u ruského mnoho posměšných poznámek. Čínský je podivuhodně stabilní i při střelbě dávkou, což je pro přesnou střelbu velmi důležité. Výsledky nebo úspěšnost zásahů ale známy nejsou.

Ruská mezikontinentální raketa RS-28 Sarmat

Putina opakovaně zklamávají některé „zázračné“ zbraně: raketa, která (ne)udeří od jižního pólu, střílející pes, co se netrefí, a další

Podobných výtvorů je ale na světě více, američtí konstruktéři třeba vybavili robotického psa odstřelovačskou puškou. Na čínském je však možná podivné, že typicky nepřešlapuje, což je jinak způsob pohybu zajišťující takovému stroji stabilitu. Kromě toho, že se zvedne ze země, není vidět žádný další pohyb, takže lze těžko soudit, zda je konstrukce opravdu stabilní. Žádná armáda přitom dosud ozbrojeného robopsa nikdy v ostré akci nenasadila, z čehož lze soudit, že je třeba ještě mnohé technické detaily doladit.

Čínský robotický pes při střelbě

Jakou šanci na úspěch mohu mít ozbrojení robotičtí psi?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články