Co přinese rok 2021 ve zbrojařském a obranném průmyslu. Poslední krok změnil svět

Poslední rok změnil svět, alespoň ten vyspělý, více, než by bylo zdrávo. Zdá se, že to, co by bylo ještě přede dvěma lety naprosto nepředstavitelné, teď pro nás bude novou normou.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Nejméně na jednu dekádu, možná však podstatně déle. Jak na takovéto razantní celospolečenské změny reagují zbrojařský a obranný průmysl a co pro ně bude velkým tématem roku 2021?

Výpočetní technologie jako služba

V běžných komerčních sférách se koncept „software jako služba“ prosadil už před lety. Od té doby se technologie hodně posunula, zejména v oblasti zabezpečení, a tak bychom mohli být letos svědky jejího masovějšího využívání armádou i bezpečnostními složkami. IT a výpočetní technologie obecně umožnili v posledních dekádách přístup k armádním či policejním zakázkám firmám, u nichž by to nedlouho předtím nikdo neočekával. Podobná nenápadná revoluce se zřejmě odehraje také letos, případně v nadcházejících letech.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Důraz na moderní technologie je vidět

Bezpečnost a IT bezpečnost

Podobně jako u jiných zbraní, také IT služby se mohou obrátit proti nám. Už nyní se objevují zprávy o tom, že světové mocnosti spolu tajně vedou jakousi skrytou informatickou válku, v níž roli pěšáků převzali elitní počítačoví hackeři. Ti mohou monitorovat tajná jednání čelních představitelů ostatních možností, ale také připravovat zadní dvířka pro přístup k důležité infrastruktuře, mezi kterou spadají například:

  • Komunikační kanály armády a bezpečnostních složek
  • Nemocniční a zdravotnické informační a komunikační sítě
  • Banky a jejich IT infrastruktura

Prokázat, že se něco takového neděje, je pochopitelně prakticky nemožní. Ale státy i instituce se budou muset na IT bezpečnost zaměřit podstatně více než v minulosti. I proto, že se v důsledku koronavirové krize komunikace přesouvá z fyzického světa do toho virtuálního o poznání rychleji než v minulosti. Výpadek těchto systémů způsobený útokem zvenčí by mohl být fatální.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články