Video: ruské těžké dělo 2S5 Hyacint ze 70. let rozhodně nepatří do šrotu, nepřítele efektivně zdecimuje i dnes na vzdálenost až 40 km

Děla 2S5 Hyacint bývala na svou dobu velmi solidní zbraní, a i když je později nahradil modernější „druh“, poslední slovo neřekla. Naopak mohou být užitečná i dnes.

2S5 Hyacint i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V arzenálu dělostřelectva ruské i ukrajinské armády se stále častěji objevují i systémy, o nichž si mnozí mysleli, že zůstanou už navždy ve skladech. Ale ztráty techniky přinesly u některých zbraní doslova renesanci; hlavně Rusko nestíhá nahrazovat, zatímco ukrajinská armáda doplňuje počty dodávkami západních zbraní. Třeba v oblasti těžkého samohybného dělostřelectva se přihlásil o slovo 2S5 Hyacint, který i přes svůj věk ukazuje, že je velmi schopný.

SSSR hledal dělo s dalekým dosahem

V 70. letech 20. století se stala standardní samohybnou houfnicí ráže 152 milimetrů sovětské armády systém 2S3 Akacia. Ačkoliv se jednalo o relativně solidní zbraň, projevovaly se některé její nevýhody. Krátká hlaveň děla znamenala, že nemělo příliš dlouhý dosah, a rychlost palby nebyla příliš vysoká. Armáda proto potřebovala samohybný systém s lepším dělem a vyšší kadencí – v roce 1978 pak tyto požadavky splnil 2S5 Hyacint.

Ruské 2S5 Hyacint na cvičení iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
Ruské houfnice 2S5 Hyacint na cvičení

Konstruktéři docílili požadovaných vlastností tím, že dali dělu mnohem delší hlaveň. Ráže zůstala stejná jako u Akacie, ale jestliže ta měla délku hlavně 27 ráží, Hyacint má přesně dvojnásobek, tedy 54 ráží. Tak dlouhou hlaveň ale nebylo možné umístit do věže jako v případě Akacie, takže je v zadní čísti pásového vozidla, aby bylo správně posunuté těžiště. To ale znamená, že se obsluha při střelbě pohybuje kolem a není chráněna.

2S5 Hyacint dostřelí až do 40 kilometrů

Dělo mělo na svou dobu velmi solidní výkony, s běžným střelivem dokázalo pálit projektily do vzdálenosti 28 km, a s raketově poháněnými byl dostřel dokonce až 40 km. Vycvičená 5členná obsluha dokázala střílet rychlostí až 6 ran za minutu. Vzhledem k síle 2S5 Hyacint nadělaly projektily v místě dopadu doslova paseku a zdecimovaly vše, co jim stálo v cestě. Na vozidle byla zásoba 30 granátů, většinou ho ale doprovázelo další muniční vozidlo s dalšími 30 granáty. Na silnici se na pásech dokázalo pohybovat rychlostí až 62 km/h, dojezd mělo 500 km.

Houfnice 2S5 Hyacint byly určeny k zasahování zvláště ceněných cílů. Kromě klasické explozivní munice pro ně existuje i kumulativní a kazetová, nebo dokonce jaderné granáty o síle až 2 kilotuny. Výroba stroje skončila v roce 1991, a protože začalo Rusko používat modernější 2S19 Msta, poslalo je do skladu. Ukrajinské armáda je pak užívala od roku 2014 na Donbasu, ruská je ze skladů vytáhla v roce 2022, aby nahradila ztráty dělostřelectva.

Kam byste schopnostmi dělo 2S5 Hyacint zařadili?

Zdroj: SputnikGlobe
Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články