Doněčtí separatisté vyvinuli vlastní raketomet. Nejčastěji z něho odpalují smrtící termobarické rakety

Salvové raketomety patří od druhé světové války mezi velmi nebezpečné zbraně. Existuje jich mnoho typů a celá řada ráží. Dokážou pokrýt velké území.

i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na Ukrajině se bojuje již od roku 2014, kdy vypukly boje mezi separatisty z Doněcké a Luhanské oblasti a ukrajinskou armádou. Na místě byla i ruská armáda, ale její vojáci tam operovali neoficiálně. Také výzbroj separatistů pocházela z Ruska, nějakou však získali i z ukrajinských zdrojů. Od té doby se nespoléhali jen na ruské dodávky, ale vyvíjeli i vlastní systémy. Mezi nejpozoruhodnější patří raketomet Cheburashka.

Potřebovali silnější zbraň

Nejčastěji používaným raketometem separatistických sil je samozřejmě BM-21 Grad. Je to sice zbraň konstrukčně pocházející ze 60. let, ale stále je nesmírně účinná. Její nevýhodou může být malá ráže 122milimetrových raket, které nemusí mít sílu zničit dobře zakopané a opevněné jednotky. Boje na linii ukrajinské armády a separatistů byly od roku 2015 statické, a proto se nelze divit, že se pokusili vyvinout účinnější zbraň.

Zvolili mnohem větší ráži, a to konkrétně 217 milimetrů. Dle všeho však vybrali konstrukci, která má mnohem menší dostřel než Grad. Již na první pohled je vidět, že i když má větší ráži, bude dostřel zbraně menší, protože má kratší odpalovací tubusy. Podle dostupných údajů je účinný dostřel raketometu od 1 500 do 9 600 metrů. Svým zaměřením se tedy podobá více raketometu TOS-1, jenž má ráži 220 milimetrů a podobný dostřel.

Termobarická munice je ničivá

Cheburashka také nejčastěji využívá termobarickou munici jako TOS-1. Ta nevybuchuje jako klasická, avšak v místě cíle do vzduchu rozptýlí hořlavý aerosol, jenž se posléze vznítí. V dosahu plamenů vše spálí a podtlak vytvoří i silnou tlakovou vlnu. Je schopna roztrhat živou tkáň, a to i lidí, kteří jsou před přímým výbuchem schováni v zákopu nebo bunkru. Raketomet dokáže odpalovat například i rakety s explozivní municí.

Umístěn je na podvozku KrAZ 260 6×6. Jde o nákladní automobil vyráběný v době Sovětského svazu, dnes je automobilka na Ukrajině, a je přes 9 metrů dlouhý. Dokáže se pohybovat rychlostí až 80 kilometrů v hodině. Automobil využívá i Ukrajina, která na něho montuje třeba raketomet Grad. Kabina auta nebude nejspíše pancéřovaná, což s relativně malým dostřelem raketometu může být nevýhoda. Rakety lze odpalovat z kabiny nebo za pomoci kabelu i vně vozidla.

Menší rozměry odpalovacích tubusů konstruktérům umožnily jich na jeden vůz nainstalovat opravdu hodně. Na korbě jsou hned dvě otočné plošiny, na každé je blok 32 tubusů. Celkem tak vozidlo disponuje 64 raketami. Není jasné, jaký způsob zaměřování používá. Lze však předpokládat, že vzhledem k počtu a ráži raket zbraň spoléhá na plošný účinek. Přesné míření není jeho silnou stránkou.

Jak účinný podle vás je raketomet Cheburashka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články