Česko by mohlo Rusku zasadit ničivou ránu starou sovětskou zbraní a doslova rozmetat „terorizující“ sebevražedné drony z Íránu

Sestřelit pomalu letící drony není s protiletadlovými zbraněmi velký problém. Musí jich ale být dostatečné množství, aby se daly rozmístit téměř všude.

Český systém Viktor i Zdroj fotografie: Uživatel ShinePhantom / Creative Commons / CC BY-SA
                   

S problémem sebevražedných íránských dronů Shahed-136, kterými v poslední týdnech Rusko terorizuje mnohá ukrajinská města, může pomoci český nápad. Jde o speciální mobilní protiletadlovou konstrukci nazývanou Viktor. Nejde o žádnou novinku, ale spojení několika existujících technologií dohromady, které tak vytvořily účinný systém. Proti pomalým a relativně velkým dronům by měla být smrtící.

Zbraň známá z transportéru OT-64

Hlavní částí Viktora je dvojice kulometů KPVT, jedná se ale o v Česku upravenou a modernizovanou verzi sovětských kulometů. Na nich je zajímavá skutečnost, že jde o konstrukci pocházející již z roku 1949. Původně se jednalo o kulomet KPV, ale ten byl upraven pro použití na obrněných vozidlech a označen jako KPVT. Bývalí čeští vojáci základní služby ho mohou znát třeba z transportérů OT-64 nebo BRDM-2.

iZdroj fotografie: Dárek pro Putina

Jde o zbraň ráže 14,5 milimetrů, proti pozemním cílům je efektivní do vzdálenosti 3 kilometry, proti leteckým pak do 2 kilometrů. Je schopna pálit rychlostí až 600 ran za minutu. Jako protiletadlové byly tyto kulomety v minulosti využívány a ve světě stále v této roli fungují. A to jako zbraně typu ZPU, které se vyskytují v jedno, dvou a čtyřhlavňovém provedení.

Systém má denní i noční zaměřovač

Viktor využívá dvou hlavní, každá zbraň má přitom k dispozici schránku, ve které je pás s 300 náboji. Na korbě vozidla, konkrétně upraveném terénním automobilu Toyota, jsou k dispozici další dvě schránky s náhradními pásy. Spolu s kulomety, které jsou otočné, má navíc obsluha k dispozici denní i noční protiletadlový zaměřovač, který by jí měl umožnit mířit na cíl za jakýchkoli podmínek. A zaměřovač, který lze použít i k palbě na pozemní cíle. K dispozici budou i náhradní hlavně pro případ, kdyby je bylo nutné měnit.

Celkem by mělo být vyrobeno a dodáno na Ukrajinu 15 systémů Viktor, přičemž cena jednoho je 6 milionů korun. Iniciativa Dárek pro Putina, která před tím vybrala peníze na poskytnutí modernizovaného tanku T-72 Avanger přezdívaného Tomáš, doufá, že potřebných 90 milionů korun nakonec vybere od veřejnosti. Viktory by Ukrajinci mohli použít nejen proti dronům, ale i vrtulníkům. Na frontě pak proti živé síle a slabě pancéřovaným vozidlům.

Na kolik Viktorů se podle váš Češi složí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti