Česko by mohlo Rusku zasadit ničivou ránu starou sovětskou zbraní a doslova rozmetat „terorizující“ sebevražedné drony z Íránu

Sestřelit pomalu letící drony není s protiletadlovými zbraněmi velký problém. Musí jich ale být dostatečné množství, aby se daly rozmístit téměř všude.

Český systém Viktor i Zdroj fotografie: Uživatel ShinePhantom / Creative Commons / CC BY-SA
                   

S problémem sebevražedných íránských dronů Shahed-136, kterými v poslední týdnech Rusko terorizuje mnohá ukrajinská města, může pomoci český nápad. Jde o speciální mobilní protiletadlovou konstrukci nazývanou Viktor. Nejde o žádnou novinku, ale spojení několika existujících technologií dohromady, které tak vytvořily účinný systém. Proti pomalým a relativně velkým dronům by měla být smrtící.

Zbraň známá z transportéru OT-64

Hlavní částí Viktora je dvojice kulometů KPVT, jedná se ale o v Česku upravenou a modernizovanou verzi sovětských kulometů. Na nich je zajímavá skutečnost, že jde o konstrukci pocházející již z roku 1949. Původně se jednalo o kulomet KPV, ale ten byl upraven pro použití na obrněných vozidlech a označen jako KPVT. Bývalí čeští vojáci základní služby ho mohou znát třeba z transportérů OT-64 nebo BRDM-2.

iZdroj fotografie: Dárek pro Putina

Jde o zbraň ráže 14,5 milimetrů, proti pozemním cílům je efektivní do vzdálenosti 3 kilometry, proti leteckým pak do 2 kilometrů. Je schopna pálit rychlostí až 600 ran za minutu. Jako protiletadlové byly tyto kulomety v minulosti využívány a ve světě stále v této roli fungují. A to jako zbraně typu ZPU, které se vyskytují v jedno, dvou a čtyřhlavňovém provedení.

Systém má denní i noční zaměřovač

Viktor využívá dvou hlavní, každá zbraň má přitom k dispozici schránku, ve které je pás s 300 náboji. Na korbě vozidla, konkrétně upraveném terénním automobilu Toyota, jsou k dispozici další dvě schránky s náhradními pásy. Spolu s kulomety, které jsou otočné, má navíc obsluha k dispozici denní i noční protiletadlový zaměřovač, který by jí měl umožnit mířit na cíl za jakýchkoli podmínek. A zaměřovač, který lze použít i k palbě na pozemní cíle. K dispozici budou i náhradní hlavně pro případ, kdyby je bylo nutné měnit.

Celkem by mělo být vyrobeno a dodáno na Ukrajinu 15 systémů Viktor, přičemž cena jednoho je 6 milionů korun. Iniciativa Dárek pro Putina, která před tím vybrala peníze na poskytnutí modernizovaného tanku T-72 Avanger přezdívaného Tomáš, doufá, že potřebných 90 milionů korun nakonec vybere od veřejnosti. Viktory by Ukrajinci mohli použít nejen proti dronům, ale i vrtulníkům. Na frontě pak proti živé síle a slabě pancéřovaným vozidlům.

Na kolik Viktorů se podle váš Češi složí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články