Zajímavý kolový stíhač tanků má také Brazílie, EE-17 Sucuri „létá“ rychlostí až 115 km/h a skolí i odolné tanky

Rychlý kolový stíhač tanků má řadu využití a ve výzbroji ho má celá řada zemí, včetně mnoha evropských. Brazílie se přitom spoléhá na vlastní konstrukci.

Brazilský stíhač tanků WW-17 Sucuri i Zdroj fotografie: Uživatel Pedrovalle / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ačkoliv není brazilský zbrojní průmysl v Evropě tak známý, dokáže produkovat celou řadu velmi dobrých systémů, a to včetně těžkých zbraních. Země se dokonce pokoušela vyvinout vlastní hlavní bojový tank, ale nakonec z projektu sešlo a využívá dovážené stroje. Jednou z nejtěžších zbraní z brazilské produkce oak zůstává kolový stíhač tanků označovaný jako EE-17 Sucuri nebo Sucuri-II, záleží na tom, jakou věží je vybaven.

Místo tanku nakonec vznikl stíhač

V 80. letech 20. století hrála prim ve výrobě obrněných vozidel brazilská společnost Engesa, která se také pokoušela o projet tanku EE-T1 Osório. Ale i když tento pokus nevyšel, měla ve svém portfoliu úspěšná obrněná vozidla EE-11 Urutu a EE-9 Cascavel vyzbrojená dokonce dělem ráže 90 milimetrů. Pořídilo si je několik zemí, brazilské ozbrojené síly ale chtěly vozidlo se schopností ničit obrněná vozidla a tanky, což znamenalo postavit stroj s tankovým dělem.

Brazilská společnost využila poznatků ze svých úspěšných obrněných vozidel a umístila na konstrukci věž s tankovým kanonem ráže 105 milimetrů. V první fázi se jednalo o věž z francouzského tanku AMX-13, čímž vznikla verze označovaná jako Sucuri, ale protože byla věž komplikovaná a drahá, vyvinula firma domácí náhradu vybavenou dělem založeným na britském kanonu L7 ráže 105 milimetrů – tato verze je označována jako Sucuri-II.

Sucuri je na silnici velmi rychlý

Vozidlo je založeno na obrněném podvozku 6×6 a jeho hmotnost je 18,5 tun u verze Sucuri, kdežto pozdější Sucuri II je lehčí o zhruba 500 kilogramů. Kolový stíhač pohání motor Scania, jehož osazení je velmi dobře navrženo tak, aby ho bylo možné snadno vyměnit. Vozidlu dokáže udělit rychlost až 115 km/h na silnici, což mu umožňuje rychlý pohyb a v případě střetu se po výstřelu z místa rychle stáhnout, aby jej nepřítel nemohl zasáhnout.

Stíhač tanků Centauro II

Malý, ale pekelně silný: italský kolový stíhač tanků Centauro II slaví, zájem o něj má i Brazílie. Nabízí vysokou pohyblivost a pořádné dělo

Rychlost je velmi důležitá, neboť stejně jako jiná vozidla takové konstrukce dokáže EE-17 Sucuri odolat jen zbraním používaným na obrněných transportérech, konkrétně projektilům do ráže 25 milimetrů nebo dělostřeleckým střepinám. Osádku vozidla tvoří 4 vojáci a specifikem je, že do něj nastupují dveřmi v zadní části stroje, kudy je také doplňována munice.

Kdy a jak nejlépe takové stíhače nasadit?

Zdroj: Wikipedie
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články