Takový systém Amerika dlouho postrádala: k sestrojení Enduring Shield ji donutily hlavně drony, využití však bude mít omezené

Zajistit dostatečnou ochranu proti dronům či řízeným střelám na každou vzdálenost je dnes jasná nutnost. A třeba americká armáda spolehne na starší střely.

Střela AIM-9X Sidewinder i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Americké ozbrojené síly mohou mít problém se sestřelováním některých dronů či řízených střel v momentě, kdy letí na jejich jednotky. Sice disponují některými vyspělými systémy protivzdušné obrany, ale ty jsou buď na delší nebo velmi krátkou vzdálenost, a úplně jim chybí systém, který by pokrýval mezeru mezi nimi. Změnit to ovšem může nový systém označovaný jako Enduring Shield, i když ani ten nejspíše celkové řešení nezajistí.

Americká obrana má vážnou mezeru

Americká armáda dokáže chránit nebe vyspělým MIM-104 Patriot na vzdálenost desítek km, a může jím sestřelovat letadla, řízené střely, balistické rakety i další cíle. K tomu má k dispozici také mobilní systém AN/TWQ-1, což jsou vlastně střely FIM-92 Stinger (někdy doplněné kulometem) umístěné na vozidle Humvee. Jenomže problém je, že mají dosah jenom 4,8 kilometru, uvádí MissileDefenseAdvocacy. Armáda tedy potřebuje systém vyplňující znatelnou mezeru mezi těmito vzdálenostmi, protože se staly obrovskou hrozbou především drony.

V roce 2021 proto americká armáda objednala u společnosti Dynetics, což je dceřiná společnosti Leidos, systém Enduring Shield. Výrobce ve své tiskové zprávě uvádí, že jde o systém schopný zničit přilétající řízené střely, útočící drony i další malé cíle, a čtveřice odpalovačů má být schopna zajistit ochranu celého prostoru. Zbraň má být zapojena do integrovaného bojového velitelského systému protivzdušné a protiraketové obrany a spolupracovat s ostatními systémy na likvidaci hrozeb. A to i v prostředí, kde je rušen signál GPS.

Enduring Shield využije střely Sidewinder

Systém zatím není ve výzbroji, až v roce 2024 má americká armáda dostat 12 odpalovacích zařízení na testy, uvádí TheDefensePost. Jako interceptor by v nich měla být používaná střela AIM-9X Sidewinder, což je jinak raketa vzduch-vzduch, která je infračerveně naváděná a má velmi dobrou manévrovatelnost. Po odpálení z letadla má dosah až 35 km, uvádí MilitaryToday, ovšem při odpálení ze země bude dosah mnohem menší, i když hodnota není známá. Z ilustrací a videí vychází, že by měl mít jeden odpalovač 15 nebo 18 těchto střel.

Až se Enduring Shield dostane do výzbroje amerických ozbrojených sil, bude znamenat významné posílení protivzdušné obrany, ale určitě nemůže být jediným řešením. Střely Sidewinder budou totiž těžko účinné proti malým dronům, které navíc většinou mají elektrický pohon, u něhož je infračervené navádění nejspíše neúčinné. Ale i kdyby to možné bylo, je používání střel proti FPV a jiným levným dronům s hlavicí drahé, takže ho bude třeba doplnit nějakými protiletadlovými děly, případně systémy na bázi laseru nebo jiných technologií.

Systém Enduring Shield

Jak zvýší systém Enduring Shield ochranu amerických vojáků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články