Estonci testují bojového robota Type-X

Estonská firma Milrem Robotics představila ve svých propagačních materiálech nový prototyp bojového robota nazvaný Type-X. Ten nahrazuje stávající model TheMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System), který v současnosti slouží ve více než deseti zemích světa.

i zdroj fotografie: facebook
                   

Firma Milrem Robotics se zaměřuje na výrobu robotických pozemních vozidel pro bezpečností složky. Zároveň se firma stala vedoucím subjektem evropského robotického konsorcia, projektu s rozpočtem bezmála 33 milionů euro. V rámci svých služeb nabízí Milrem Robotics řešení pro pozemní i vzdušné robotické jednotky.

Předchůdce projektu se osvědčil

Projekt THeMIS sloužil především jako test toho, zda firma vyrobí podobného bojového robota na vyšší úrovni. Jedná se o víceúčelovou pásovou robotickou platformu s univerzálním využitím. THeMIS uveze bojové moduly, drony i nejrůznější zbraňové systémy.

izdroj fotografie: facebook

Současný testovaný model Type-X patří k RCV (Robotic Combat Vehicle) vozidlům. Jeho hlavním cílem je podpora mechanizovaných taktických jednotek. V akci má za cíl prolomení nepřátelských obranných linií a ochranu lidských životů.

Type-X přinese taktické výhody a sníží lidské ztráty

Takticky funguje Type-X jako tzv. loyal wing, tedy vedené křídlo, které podporuje tanky, bojová vozidla a další mechanizované jednotky. Pro podporu jeho taktických schopností lze Type-X osadit mnoha taktickými moduly jako:

  • kanony do ráže 50 mm,
  • kanony do ráže 30 mm pro případ vysazení Type-X na padácích,
  • kamikadze drony Hero-400EC.
izdroj fotografie: facebook

Projekt Type-X váží 12 tun a vzadu je osazený hybridním pohonem. Při jeho návrhu dbali v estonské firmě na technologickou vyspělost. Stroj disponuje pokročilou diagnostickou vlastního technického stavu. Sledování technického stavu je podle Milrem Robotics důležité pro logistickou stopu a snižování provozních nákladů na celý stroj.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články