Filipíny budou realizovat nákup nových obrněných vozidel

Dle vyjádření serveru BulgarianMilitary.com, plánuje Filipínská armáda zakoupit 28 kusů nových obrněných vozidel značky Guarani 6×6, který používá i Brazilská armáda. Tento typ obrněného vozidla vyvinula firma Iveco, aby v ozbrojených silách Brazílie nahradilo vozidlo Urutu. Dodávka pro Brazilskou armádu zahrnuje 2044 vozidel, a kontrakt na 20 let servisu a logistiky.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Objem kontraktu je 2,5miliardy EUR. Vozidlo s typovým označením VBTP – MR. Jedná se o obrněné vozidlo středního typu – kolový podvozek. Hmotnost je 19,6 tuny. Podvozek je 6x6x.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Filipíny plánují rozšířit svůj vozový park

Dodávka pro Filipíny

Armáda Filipín si objednala dodávku 28 kusů tohoto typu vozidla, v objemu přibližně 47 miliónu US dolarů. Obrněná verze Carrier, model Guarani může vést 11 členů posádky, kteří využívají silné pancéřování celého vozidla. V boji jsou chráněni před palbou z pěchotních zbraní, a to včetně kulometů, dále před útokem ručními granáty, a nástražnými výbušnými systémy. Pancéřování jim také poskytuje ochranu před pozemními minami, a dělostřeleckými granáty malé a střední ráže.

Další specifikace vozidla

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Jde o finančně velkou zakázku

Vozidlo pohání vznětový motor Iveco Cursor 9, o výkonu 383 koní. Vozidlo může dosáhnout rychlosti až 100km/h na silnici, a maximální dojezd je 600km. V případě potřeby je možné na vozidlo namontovat i střelecké věže s obsluhou, nebo věže s dálkovým vedením palby. Maximální velikost děla je 30mm. To už zajišťuje velmi dobrou palebnou sílu. Všechny kola jsou vybavená funkcí dohušťování v případě, kdy dojde k průstřelu. Je také možné regulovat tlak v každé pneumatice, což výrazně napomáhá prostupnosti v terénu. Jak je u těchto typů obrněných vozidel zvykem, jsou obojživelná. Ve vodě dosahují rychlosti něco přes 10km/h, ale pro překonání menších toků, nebo krátké vzdálenosti z vyloďovací lodi na břeh je to zcela dostačující.

Posun vpřed v kvalitě 

Modernizaci vozového parku každé armády je vždy spojena s poměrně vysokými finančnímu náklady. Bezesporu je však krokem vpřed, co se týká bojeschopnosti a také ochrany vojáků. Jak se říká, železo lze opravit, a nahradit, ale nahradit zkušené a dobře vycvičené vojáky je takřka nemožné. Toto určitě platilo v posledních dvou světových válkách, kde bitvy rozhodovali především vojáci. Třeba příští bitvy budou rozhodovat technické prostředky řízené na dálku, protože cena lidského života je nenahraditelná.   

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články