Všechna děla Ukrajině, rozhodla se 1. dánská brigáda: země tak dostane moderní houfnice CAESAR na podvozku Tatra; stejné jako AČR

Francouzská samohybná houfnice CAESAR má na Ukrajinu zamířit ve velkých počtech i z jiných zemí. A to rovnou v lepší a odolnější verzi, s níž pomohli i Češi.

i Zdroj fotografie: Nexter
                   

Jednou z nejznámější francouzských zbraní je v současnosti samohybná houfnice CAESAR, a to nejen proto, že si ji do výzbroje objednala česká armáda, ale také pro její účast v ukrajinském konfliktu (válce, chcete-li). Tam podává nejenom skvělé výkony, ale rovněž byla z prvních těžkých zbraní, kterou Západ zapojil do obrany napadené země Počet houfnic CAESAR nasazených na frontě má přitom do budoucna růst, a nově bude mít i výraznou českou stopu, což může být cennou zkušeností pro českou armádu.

Základní verze houfnice CAESAR je lehká

Zbraně dodávané na Ukrajinu převážně Francií jsou systémy přímo z výzbroje francouzské armády, která používá děla umístěná na podvozku Renault Sherpa 5 6×6. Jeho výhodou je relativně nízká hmotnost, protože celá zbraň váží 17,7 tun a lze ji tak snáze přepravit i letecky. Nemá ale pancéřovanou kabinu chránící obsluhu a k dispozici je pouze omezené množství munice. Dánsko nicméně nedávno oznámilo, že v prvním pololetí 2023 předá Ukrajině 19 objednaných houfnice CAESAR, a to v trochu jiné verzi.

V roce 2015 totiž výrobce představil houfnici i na větším podvozku 8×8, a to konkrétně na podvozku Tatra 815. Dánsko si nakonec objednalo právě tuto verzi, tedy stejnou jakou v budoucnu obdrží AČR. Výhodou tatrováckého podvozku je nejen excelentní mobilita v těžkém terénu, ale i pancéřovaná kabina chránící vojáky obsluhy, a navíc i větší kapacita munice, konkrétně 36 ran namísto původních 18. Tím pochopitelně hmotnost houfnice CAESAR stoupla, v této verzi dosahuje až 30,2 tun.

Houfnice CAESAR zvládne excelentní střelbu

I přes úpravu podvozku zůstává hlavní zbraň stejná, a sice dělo ráže 155 milimetrů o délce hlavně 52 ráží. To zajišťuje velmi dobré výkony, se standardním střelivem může zasahovat cíle do vzdálenosti až 40 kilometrů. S raketově posilovanou nebo přesně naváděnou municí je pak dolet projektilů prodloužen až na 55 km. Například Ukrajinci proto úspěšně používají americké přesně naváděné M982 Excalibur.

Osádka houfnice CAESAR čítá 5 až 6 vojáků, kteří se během střelby pohybují venku a jsou tedy nechráněni proti odvetné palbě. Systém dokáže střílet rychlostí 6 ran za minutu a může velmi rychle zaujmout i opustit pozici. A právě této taktiky ukrajinská armáda využívá, neboť dokáže s houfnicí CAESAR „vyklidit pole“ během pár minut; například švédská samohybná houfnice Archer to ale stíhá za pouhých 75 vteřin, čímž je také nejrychlejší na světě. Po silnici se pak dokáže CAESAR pohybovat rychlostí až 100 kilometrů v hodině a dojezd činí 600 kilometrů.

Která z variant CAESARU je podle vás lepší?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články