Smrt za 75 sekund: nejrychlejší houfnice světa zničí cíl a zmizí dříve, než ji nepřítel odhalí. Míří na Ukrajinu a chce je i Amerika

Švédsko má moderní houfnici, která se vyrovná nebo v některých parametrech překoná nejmodernější děla. Používat může i přesně naváděnou munici.

i Zdroj fotografie: Uživatel Ibaril / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Mezi západními dělostřeleckými systémy je jen několik samohybných houfnic, které se dají označit za opravdovou světovou špičku. A jednoznačně k nim patří jen pár let stará švédská samohybná kanónová houfnice FH77BW Archer, která je někdy označována za nejrychlejší na světě. Brzy se nejspíše dočká křtu, protože jich Švédsko posílá několik na Ukrajinu, kde se má zapojit do obrany proti ruské invazi.

Původně dělo chtělo i Norsko

Švédská armáda již od 70. let disponuje taženou houfnicí FH77 a dlouhou dobu existovala myšlenka využít tuto osvědčenou zbraň jako základ samohybného systému. A tak byly v roce 2004 objednány u společnosti Bofors dva prototypy, které se osvědčily natolik, že jich po 24 kusech objednalo jak Švédsko, tak Norsko. Druhá ze zemí však nakonec z projektu vycouvala, a tak dostala všech 48 děl švédská armáda. Ta je poprvé zařadila do výzbroje v roce 2011.

Archer patří k samohybným houfnicím umístěným na kolovém podvozku. Částečně se dá říci, že je odvozen od československého systému DANA, který před lety podobnou kombinaci uvedl v praxi. Má také automatické nabíjení a dělo ve věži a tří až čtyřčlenná osádka ho ovládá z vnitřku pancéřované kabiny. Systém je umístěn na kolovém podvozku Volvo A30D, který má výbornou průchodnost terénem. Dosahuje rychlosti 90 kilometrů v hodině a dojezd je 600 kilometrů, hmotnost se přitom pohybuje kolem 30 tun.

Optimalizován i pro přesné granáty Excalibur

Na podvozku je umístěna velká otočná věž s dělostřeleckou hlavní ráže 155 milimetrů. Ta osádce umožňuje vystřelovat většinu typů standardní munice NATO, přičemž dosah je podle typu použité munice od 30 do 60 kilometrů. Archer může používat i americké přesně naváděné granáty M982 Excalibur, které umí zasahovat cíle na velmi dlouhé vzdálenosti s přesností 5 metrů. Vozidlo může být na obranu zblízka osazeno i zbraněmi jako kulomety, dělo do ráže až 30 milimetrů, nebo protitankovými střelami.

iZdroj fotografie: Uživatel Ibaril / Creative Commons / CC BY-SA
FH77BW Archer zezadu

Archer má zásobník na 21 ran umístěných v kompaktním zásobníku, který lze po vystřílení munice snadno vyměnit za pomoci nabíjecího vozidla během 10 minut. Unikátní vlastností zbraně je, že umí zaujmout pozici, vystřelit 3 rány a do 75 sekund odjet, což je dříve, než střely dopadnou na cíl. To brání jejímu zneškodnění protibaterijní palbou nepřítele. A umožňuje také vystřelit 6 projektilů po jiné trajektorii, aby dopadly v jeden okamžik do stejného místa.

Tato houfnice je považována za jednu z nejlepších dělostřeleckých zbraní světa. Svědčí o tom i skutečnost, že o jejím pořízení vážně uvažuje americká armáda, která kolové houfnice podobného typu postrádá. Pořídit si ho chce i Švýcarsko. Na Ukrajinu nejspíše zamíří 12 těchto děl, což je počet, která může švédská armáda podle analýz postrádat. Pokud se osvědčí, dá se předpokládat, že zájem o tento systém velmi vzroste.

Jaká jiná zbraň se může vyrovnat parametrům Archeru?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články