Gibka-S je na Rusko docela veliká inovace. Systém se nápadně podobá západním konceptům a v praxi může být velice účinný

Některé koncepce typické pro západní armády viditelně pronikají i do té ruské. Snad proto, že jde o jednoduché, a přesto velmi účinné, řešení.

Vystavený systém Gipka-S i Zdroj fotografie: Rosoboronexport
                   

Všechny armády světa hledají v poslední době způsoby, jak svým vojákům zajistit protivzdušnou obranu na velmi krátkou vzdálenost. Mohou u sebe sice mít systémy MANPADS, ale ty nejsou vždy okamžitě připravené, a je to pro vojáky zátěž navíc. Jedním z funkčních řešení je tedy tyto systémy s nějakým typem optického zaměřování integrovat na vozidla a udělat je mobilní a velice flexibilní. Takovým ruským řešením je systém označovaný Gibka-S.

Gibka-S využívá střely Igla nebo Verba

Ruská armáda má osvědčené druhy MANPADS, jmenovitě sovětský 9K38 Igla nebo modernější ruský 9K333 Verba. A právě tyto zbraně se rozhodli konstruktéři využít k vývoji Gibka-S, kdy jejich střely umístili na vozidlo Tigr-M. Systém má mít vysokou míru automatizace a poskytuje ochranu jednotkám při bojových operacích i za pochodu. Sloužit může také k ochraně vojenských a významných objektů proti leteckému útoku v nízké výšce, uvádí Roe.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
Protivzdušný systém Avanger

Nutno dodat, že nejde o žádnou převratnou myšlenku ruských konstruktérů, protože existuje podobných systémů ve světě více. Asi nejznámějším je americký AN/TWQ-1 Avenger, což je vlastně MANPADS FIM-92 Stinger namontovaný na vozidle Humvee, a může být doplněn i těžkým kulometem, uvádí Military-History. Polsko zase provozuje SPZR Poprad, kdy obrněné vozidlo AMZ Żubr-P osadilo odpalovačem 4 střel Grom nebo Piorun, uvádí Wikipedie.

Dosáhne až 6,5 kilometrů daleko

Schopnosti ruského kompletu Gibka-S budou vždy záležet na tom, jaký typ střel na něm vojáci použijí. ArmyRecognition uvádí, že nejnovější verze střel Igla může zasahovat do vzdálenosti až 6 km, kdežto Verba má dosah až 6,5 km, a k tomu ještě vylepšený tříkanálový optický vyhledávač, který zajišťuje vysokou pravděpodobnost zásahu. Systém má 4 střely a další 4 jsou připraveny k nabití. Zasáhnout umí nízko letící letouny, vrtulníky, řízené střely a větší drony, ale třeba malé sebevražedné FPV drony nejspíše nikoliv.

Ukrajinský robot 17

Improvizace v akci: Ukrajinci sestrojili protitankového robota, který zničí cíl a rychle se ztratí. Připomíná traktor, ale je mimořádně účinný

Tigr-M je pak varianta ruského lehkého taktického vozidla 4×4 Tigr používaného v ruské armádě ve vysokých počtech, což může usnadnit údržbu a výcvik osádky. Vojáky dokáže chránit před palbou z ručních zbraní, má dofukovací pneumatiky a velmi dobrou mobilitu v terénu. Dosahuje rychlosti až 140 km/h a dojede do vzdálenosti 1 000 kilometrů. Standardně má dvoučlennou osádku, ale v případě Gibka-S tříčlennou.

Systém Gibka-S

Jak hodnotíte ruský systém Gibka-S?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články