Video: nejnovější ruský radar Jastreb-AV za 5,6 miliard Kč zničila jediná střela z HIMARS, přitom právě proti němu má bojovat

Protibaterijní radary jsou velice cennou součástí boje proti nepřátelskému dělostřelectvu a raketometům. Mají ovšem malý dosah a jsou extrémně drahé.

Protibaterijní radar Zoopark i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Když vojáci chtějí účinně eliminovat dělostřelectvo nebo raketomety, musí pochopitelně zjistit, kde přesně se nachází, aby na ně mohli zaměřit palbu. A jelikož dokáží moderní systémy střílet na vzdálenost desítek kilometrů, není tak jednoduché se trefit, i když v tom pomáhají třeba drony. Velice účinným způsobem je však použití tzv. protibaterijního radaru, který je schopen spočítat polohu zbraně podle trasy vypalovaných projektilů. A jedním z nejschopnějších na světě má být ruský 1K148 Jastreb-AV, který dle videa níže podlehl až příliš snadno.

Radar 1K148 Jastreb-AV za 5,6 miliard korun

Jedná se o poměrně nový systém, o němž je jen minimum informací, neboť měly být jeho testy dokončeny až někdy na začátku roku 2022 a po nich zařazení do výzbroje obvykle trvá. Ví se o něm, že je velmi nákladný, jeho cena je 250 milionů dolarů (5,6 miliard korun), uvádí Defence-Blog, a že projektily z děl a raketometů by měl být schopen zachycovat automaticky a polohu vypočítat velice rychle. Teoreticky tak může odhalit i systémy jako M142 HIMARS.

Ovšem stejně jako žádný jiný, ani tento systém není nezranitelný, což ukazuje i video pod tímto článkem. Na tom je vidět, jak se stojící radar umístěný na podvozku nákladního vozu podařilo zničit právě systému HIMARS, proti němuž by měl jinak sloužit. Záběry ukazují, že ho ještě za přesunu zachytil průzkumný dron, a když zastavil, předal operátor jeho GPS souřadnice a vojáci s M142 HIMARS vozidlo s radarovou anténou zasáhli. Z videa nejde poznat, jak dlouho předání této informace do zničení radaru trvalo ani jaká je míra poškození.

Dosah Jastreb-AV je 40 kilometrů

Vzhledem k tomu, že je radar v podstatě novinkou, nejsou o něm žádné oficiální informace. ArmyRecognition však s odvoláním na nejmenované ruské zdroje udává, že by měl být Jastreb-AV schopen detekovat dělostřelecké systémy a raketomety do vzdálenosti až 40 km s přesností na 5 až 10 m. To je oproti předchozímu ruskému systému Zoopark veliké zlepšení, jeho dosah je totiž kolem 23 kilometrů a přesnost 30 až 40 m, udává InformNapalm.

Protiradarová střela AGM-88

„Lovec ruských S-400“, protiradarová střela AGM-88G AARGM-ER zničí cíl vzdálený i 300 km, piloti tak zůstanou v bezpečí

Ani to ovšem není dostatečné, pakliže proti němu stojí moderní dělostřelecké systémy, které zvládají zasahovat cíle vzdálené i 80 km daleko. Navíc nemůže stát přímo na frontě, na to je příliš cenný, a ke všemu raketomet jako M142 HIMARS po vystřelení z místa odjíždí, aby ho nezasáhla odvetná palba. Radar jako Jastreb-AV má tedy docela omezené využití, a když ho vojáci spustí, lze ho rovněž relativně snadno zaměřit. Z důvodu prevence by měl být tedy rovněž neustále přesouván, aby došlo ke snížení rizika jeho zničení.

Zničení protibaterijního radaru Jastreb-AV

Jakou chybu udělali Rusové při použití Jastreb-AV?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články