Video: s raketou z HIMARS by si měl jeden z nejmodernějších ruských systémů poradit, ale opak může být pravdou

Vedení elektronického boje a rušení komunikačních systémů nepřítele je v moderní válce velice důležité. Systémy, které to umí, jsou tak prioritní a cenné cíle.

Vozidlo systému R-330ZH Zhitel i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když chce nějaká armáda účinně omezit vojenské akce svého nepřítele, může proti němu nasadit třeba prostředky elektronického boje. Často jde o různé sofistikované systémy schopné rušit komunikaci nebo detekovat cíle, ale mohou mít i řadu dalších schopností. Nepřítel se pochopitelně bude snažit takové systémy zničit, neboť mu jejich vyřazení „uvolní ruce“, a zároveň jde o pěkný zářez, protože jsou často velmi drahé. Příkladem takové zbraně může být třeba jeden z nejmodernějších ruských systémů, a sice R-330ZH Zhitel.

Dron našel Zhitel a odposlouchával vojáky

Případ využití systému elektronického boje a útoku na něj zachycuje i video pod článkem. Konkrétně jde o odhalení ruského R-330ZH Zhitel, uvádí Defence-Blog, který byl podle všeho objeven průzkumným dronem, jak se schovává v lesním porostu, ale stromy bez listí ho kryly nedostatečně. Dron byl pravděpodobně určen k odhalování podobných systémů, protože dle všeho zachytil i komunikaci ruských vojáků, která je rovněž součástí videa.

iZdroj fotografie: Denis Abramov / Creative Commons / CC BY
Rozmístěný systém R-330ZH Zhitel

R-330ZH Zhitel je rušící komunikační stanice a ve výzbroji ruských ozbrojených sil je již několik let. ArmyRecognition uvádí, že ji tvoří nákladní automobil Ural-43203 nebo KAMAZ-43114, a dále jakýsi přístřešek se čtyřmi teleskopickými stožáry. Systém nemá dle dostupných informací žádné pancéřování a v případě objevení je velmi lehkým cílem. Tvar na videu zachycené exploze při zásahu vozidla svědčí o tom, že ho nejpravděpodobněji zničila střela M30A1 užívaná v systémech M142 HIMARS nebo M270.

R-330ZH Zhitel ruší komunikaci až na 30 km

Zhitel je na moderním bojišti poměrně cenná zbraň. Její osádka ji mimochodem může připravit do 40 minut, a pak detekovat a rušit nepřátelské mobilní stanice družicové komunikace Inmarsat či Iridium, ale i mobilní telefony, a také rušit satelitní navigaci GPS. A to se 100% účinností do vzdálenosti 20 až 30 km, což záleží i na terénu. Z toho plyne, že osádka musí systém umístit relativně blízko fronty, pakliže chce nepřítele rušit do větší hloubky.

V takovém případě lze ale vozidlo objevit třeba zmíněným dronem, a pokud na něj zaútočí střela M30A1, je pro něj smrtící. Wikipedia uvádí, že v sobě má 182 tisíc malých wolframových kuliček, které z cíle doslova udělají řešeto. Raketa ho dokáže zasáhnout do vzdálenosti až 92 kilometrů a její přesnost je kolem 1 metru. Naváděna je prostřednictvím GPS a R-330ZH Zhitel by ji paradoxně měl být schopen vyrušit, což se v případě zachyceném na videu nejspíše nepovedlo, ale také je možné, že v danou chvíli zrovna nefungoval.

Zničení systému R-330ZH Zhitel

Za jak cenný považujete systém R-330Zh Zhitel?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články