Nová smrtící role pro Humvee? Odpalovací základna pro roje dronů Switchblade s protivzdušnou obranou

Loudavá munice se ukazuje jako velmi účinná zbraň. Schopnost ve vzduchu pátrat po cíli, a pak ho zničit přesným nárazem je vražednou kombinací.

i Zdroj fotografie: Obrana Oshkosh / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Loudavá munice se na bojištích objevila teprve před několika lety, avšak stále častěji se ukazuje, že může hrát velmi významnou roli. Vojákům umožňuje velmi levně, ale přitom přesně zničit vybrané cíle. A ještě během toho provést průzkum oblasti. Společnost AM General nyní přišla se systémem, který kombinuje dva, nebo spíše tři existující systémy. Díky Humvee Sabre Blade se může použití loudavé munice dostat na novou úroveň.

Switchblade na Humvee

Jak název systému napovídá, jde o systém osazený na automobilu Humvee. Ten je ve výzbroji amerických ozbrojených sil již řadu let. I když je nahrazován jinými automobily z důvodu nedostatečné ochrany, kterou poskytuje osádce, stále je zastoupen ve velkých počtech a je velmi spolehlivý. Na něho společnost ve spolupráci s firmou AeroVironment namontovala odpalovací zařízení jejích sebevražedných dronů Switchblade.

Dodávky Humvee do amerických ozbrojených sil začaly v roce 1984. V současné době toto vozidlo používá zhruba 50 zemí. V pozdějších letech byla vozidla modernizována, především byla zvýšena ochrana osádky. Podle varianty a namontované ochrany je vozidlo až 3,8 tuny těžké, 4,57 metru dlouhé a 2,16 metru široké. Dle toho, jak je naložené, může dosahovat rychlosti až 113 kilometrů v hodině. Řadu těchto vozidel v poslední době obdržela Ukrajina.

Drony vylétnou z odpalovačů vzadu

V zadní nákladové části Humvee Sabre Blade mají být namontovány odpalovače Swichblade. V případě lehčí varianty dronu 300 jich zde bude 14. Jde o 2,5 kilogramu těžký dron, kterému se po odpálení z tubusu rozevřou křídla. Ve vzduchu vydrží až 15 minut a je schopen urazit vzdálenost 10 kilometrů. Má hlavici svojí silou odpovídající granátu ráže 40 milimetrů. Slouží tedy k ničení živé síly nebo jen velmi mírně obrněných cílů. Je naváděn manuálně obsluhou, jež využívá denní či noční infračervené kamery.

Ovšem na vozidle může být namontováno i 10 odpalovačů pro větší Swichblade 600. Je podobné konstrukce, ale výhodou je větší dosah a silnější bojová hlavice. Dron je těžký již 54 kilogramů, avšak dokáže letět rychlostí až 185 kilometrů v hodině do vzdálenosti 40 kilometrů. Ve vzduchu vydrží i 40 minut. Má hlavici, která je založena na konstrukci bojové hlavice protitankové střely Javelin. Zvládne si tedy snadno poradit i s těmi nejvíce obrněnými vozidly.

Konstruktéřivšak nezapomněli i na to, že by se Humvee Sabre Blade mohl stát cílem útoku nepřátelských sebevražedných dronů. Na střechu vozidla proto namontovali věž Hornet Air Guard Remote Controlled Weapon System. Obsahuje elektro-optické a infračervené kamery, radar a automatický granátomet Heckler & Koch GMG ráže 40 milimetrů. Ten odpaluje speciální tříštivé granáty navržené k likvidaci vzdušných cílů.

Jaké je pravděpodobné využití Humvee Sabre Blade?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články