Indický Arjun je velmi zajímavý stroj. Země má v plánu tank exportovat

Postavit kvalitní hlavní bitevní tank vyžaduje řadu pokročilých technologií. Již nestačí mít jen silný ocelový pancíř na pásech a veliké dělo.

i Zdroj fotografie: Defence Research and Development Organisation / Creative Commons / GODL
                   

Indie se již desetiletí snaží postavit silnou armádu. Na severu má hned dvě země, Pákistán a Čínu, se kterými nemá dobré vztahy a vede spory. Jedním z jejích největších problémů si bylo zajistit kvalitní zbraně včetně tanků. Spoléhala se hlavně na sovětské a ruské modely a tak dnes má ve výzbroji především T-72 a T-90. Ale ráda by byla samostatná. I proto v Indii vznikl domácí tank třetí generace nazývaný Arjun.

Vývoj trval dlouhá léta

Snahy o konstrukci indického domácího tanku sahají již do 80. let, kdy začala spolupráce se společnosti Krauss-Maffei, která je tvůrcem tanku Leopard 2. První prototyp vznikl v roce 1989. Nutno přiznat, že pak se dostal do klasického indického kolečka, které provází mnohé zbrojní projekty. Testoval se, měnily se specifikace, složitě odstraňovaly nedostatky a navyšovaly se náklady. Vývoj se nakonec podařilo uvést do stádia, kdy mohla začít sériová výroba, ale až v roce 2003.

Jednalo se o tank označovaný jako Arjun MK1. Tento stroj je 58,5 tuny těžký. Jeho rychlost je úctyhodných 70 kilometrů v hodině a dojezd 450 kilometrů. Indická armáda si těchto strojů nakonec objednala 124. To ve srovnání se skutečností, že armáda má ve výzbroji více než dva tisíce T-90 a skoro 2 500 T-72, ukazuje, že šlo v rámci ozbrojených sil jen o velmi marginální objednávku. Ovšem podle domácích testů měly být indické tanky lepší než nejnovější ruské T-90.

Výrazné zesílení pancíře

Vývoj se nezastavil a nyní je na světě nový Arjum MK1A. Ten má mít proti původnímu modelu 89 zásadních vylepšeních. Markantním je značné posílení pancéřování a to jak speciálně vyvinutého kompozitního pancíře KANCHAN, tak dynamického pancéřování ERA nebo nevýbušného NERA. Hmotnost tanku úpravami narostla na 68 tun a maximální rychlost tím klesla na 58 kilometrů v hodině. Ale díky novému odpružení a dalším úpravách je v terénu tank mnohem více pohyblivý. Stejně jako předchozí má čtyřčlennou posádku.

iZdroj fotografie: Anirvan Shukla / Creative Commons / CC BY-SA
Vylepšené pancéřování na Arjun MK1A

Podařilo se také odstranit problémy s hlavním dělem tanku s hladkým vývrtem ráže 120 milimetrů. Tank disponuje výkonnou pomocnou napájecí jednotkou, laserovým zaměřovačem, počítačovým řízením palby i nočním termálním viděním. Z děla je možné odpalovat protitankové řízené střely SAMHO a k dispozici je i nová výkonnější protitanková munice APFSDS. Kromě toho má tank koaxiální kulomet a dálkově ovládaný těžký kulomet umístěný na věži.

Indická armáda si objednala 118 nových MK1A v roce 2021 s tím, že pět jich bude dodáno za prvních 30 měsíců. Již to napovídá, že výrobní kapacity nových tanků jsou oproti potřebám indické armády mizivé. Ta přitom bude potřebovat nahradit minimálně stárnoucí T-72, které se v bojích na Ukrajině ukazují jako ne příliš vyhovující, i když ani T-90 se příliš nepředvedl. Arjun se má stát základem budoucího bezosádkového stroje. Každopádně Indie má i ambice tank vyvážet. Zájem o Arjun údajně projevuje Bahrajn.

Jak kvalitní bude Arjun ve srovnání s moderními tanky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články