Indický Arjun je velmi zajímavý stroj. Země má v plánu tank exportovat

Postavit kvalitní hlavní bitevní tank vyžaduje řadu pokročilých technologií. Již nestačí mít jen silný ocelový pancíř na pásech a veliké dělo.

i Zdroj fotografie: Defence Research and Development Organisation / Creative Commons / GODL
                   

Indie se již desetiletí snaží postavit silnou armádu. Na severu má hned dvě země, Pákistán a Čínu, se kterými nemá dobré vztahy a vede spory. Jedním z jejích největších problémů si bylo zajistit kvalitní zbraně včetně tanků. Spoléhala se hlavně na sovětské a ruské modely a tak dnes má ve výzbroji především T-72 a T-90. Ale ráda by byla samostatná. I proto v Indii vznikl domácí tank třetí generace nazývaný Arjun.

Vývoj trval dlouhá léta

Snahy o konstrukci indického domácího tanku sahají již do 80. let, kdy začala spolupráce se společnosti Krauss-Maffei, která je tvůrcem tanku Leopard 2. První prototyp vznikl v roce 1989. Nutno přiznat, že pak se dostal do klasického indického kolečka, které provází mnohé zbrojní projekty. Testoval se, měnily se specifikace, složitě odstraňovaly nedostatky a navyšovaly se náklady. Vývoj se nakonec podařilo uvést do stádia, kdy mohla začít sériová výroba, ale až v roce 2003.

Jednalo se o tank označovaný jako Arjun MK1. Tento stroj je 58,5 tuny těžký. Jeho rychlost je úctyhodných 70 kilometrů v hodině a dojezd 450 kilometrů. Indická armáda si těchto strojů nakonec objednala 124. To ve srovnání se skutečností, že armáda má ve výzbroji více než dva tisíce T-90 a skoro 2 500 T-72, ukazuje, že šlo v rámci ozbrojených sil jen o velmi marginální objednávku. Ovšem podle domácích testů měly být indické tanky lepší než nejnovější ruské T-90.

Výrazné zesílení pancíře

Vývoj se nezastavil a nyní je na světě nový Arjum MK1A. Ten má mít proti původnímu modelu 89 zásadních vylepšeních. Markantním je značné posílení pancéřování a to jak speciálně vyvinutého kompozitního pancíře KANCHAN, tak dynamického pancéřování ERA nebo nevýbušného NERA. Hmotnost tanku úpravami narostla na 68 tun a maximální rychlost tím klesla na 58 kilometrů v hodině. Ale díky novému odpružení a dalším úpravách je v terénu tank mnohem více pohyblivý. Stejně jako předchozí má čtyřčlennou posádku.

iZdroj fotografie: Anirvan Shukla / Creative Commons / CC BY-SA
Vylepšené pancéřování na Arjun MK1A

Podařilo se také odstranit problémy s hlavním dělem tanku s hladkým vývrtem ráže 120 milimetrů. Tank disponuje výkonnou pomocnou napájecí jednotkou, laserovým zaměřovačem, počítačovým řízením palby i nočním termálním viděním. Z děla je možné odpalovat protitankové řízené střely SAMHO a k dispozici je i nová výkonnější protitanková munice APFSDS. Kromě toho má tank koaxiální kulomet a dálkově ovládaný těžký kulomet umístěný na věži.

Indická armáda si objednala 118 nových MK1A v roce 2021 s tím, že pět jich bude dodáno za prvních 30 měsíců. Již to napovídá, že výrobní kapacity nových tanků jsou oproti potřebám indické armády mizivé. Ta přitom bude potřebovat nahradit minimálně stárnoucí T-72, které se v bojích na Ukrajině ukazují jako ne příliš vyhovující, i když ani T-90 se příliš nepředvedl. Arjun se má stát základem budoucího bezosádkového stroje. Každopádně Indie má i ambice tank vyvážet. Zájem o Arjun údajně projevuje Bahrajn.

Jak kvalitní bude Arjun ve srovnání s moderními tanky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Letní dovolená se letos Čechům prodraží. Ceny pohonných hmot jdou totiž opět nahoru
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I obyčejné oregano má co nabídnout, má antibakteriální a protizánětlivé účinky
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru