Železný paprsek: Izrael se stal první zemí, která úspěšně sestřelila bezpilotní letoun pomocí laserového děla

Nový systém protivzdušné obrany by měl být během příštích deseti let rozmístěn podél izraelských hranic. Nasazen bude pravděpodobně na zemi, ve vzduchu i na moři.

i Zdroj fotografie: Missile Defense Advocacy Alliance
                   

Zatímco se v těchto dnech upíná pozornost celého světa především na východoevropskou scénu, na Blízkém východě došlo ke klíčovému průlomu ve vývoji systémů protivzdušné obrany. Po více než deseti letech dospěl židovský stát Izrael ve svém protiletadlovém laserovém projektu konečně uspokojivých výsledků. Laserové dělo kategorie HELWS (High-Energy Laser Weapons System), přezdívané také Železný paprsek, během posledních zkušebních testů úspěšně zneškodnilo bezpilotní letouny i protitankové střely.  

Izrael posiluje protivzdušnou obranu

Izraelské ministerstvo obrany oznámilo, že nový laserový systém protivzdušné obrany „Iron Beam“ úspěšně sestřelil bezpilotní letouny, minometné granáty, neřízené rakety i protitankové střely. A to během série testů, které se uskutečnily minulý měsíc. Testování údajně proběhlo v Negevské poušti, jež zabírá většinu Jižního distriktu na jihu Izraele. Pozemní laserový systém Železný paprsek má sloužit jako součást systémů izraelské protivzdušné obrany, zejména finančně nákladného raketového sytému Iron Dome, a posilovat jejich výkonnost.

Dle informací zveřejněných vedoucím výzkumného a vývojového týmu ministerstva obrany, generálem Yoav Har-Evenem, byly zkušební testy provedeny při velice náročných podmínkách. Cíle byly umístěny ve velké vzdálenosti a sestřeleny ve velice krátkém časovém úseku. Testování se uskutečnilo jen měsíc poté, co izraelský premiér Naftali Bennett oznámil, že se Izrael chystá značně urychlit nasazení laserových systémů. A to s cílem snížit neúměrně vysoké výdaje, které v současné době vznikají při obraně vzdušného prostoru země.

Zpráva o testování navíc přichází těsně před výročím 11denní války mezi Izraelem a Gazou, během níž radikální militantní skupina Hamás vypálila loni na Izrael více než 4 000 raket. Napětí mezi Izraelem a Palestinou na západním břehu Jordánu se vystupňovalo po sérii útoku Palestinců, na které Izrael ostře odpověděl.

Izrael je překvapivě sdílný

V kontextu dnešního dění ve světě je vlastně tak trochu s podivem, že Izrael veřejně komentoval pokrok vlastního vývoje v dané oblasti včetně udávání konkrétních údajů o tom, jak a na který druh zbraní je nová izraelská laserová zbraň účinná. Druhým takovým státem veřejně prezentujícím pokroky v dané oblasti zbrojní techniky byly nedávno Spojené státy americké.

I když zde šlo především o prohlášení soukromé firmy, které mělo dosti reklamní charakter. Ostatní země, jež také prokazatelně na daném poli intenzivně pracují, jako je například Rusko, Francie a Čína, se v tomto směru zahalují do mlčení, i když třeba Rusko zcela určitě v tomto směru jistých výsledků dosáhlo už za dob SSSR a dodnes rozhodně nesedělo s rukama v klíně.

Je také docela pravděpodobné, že se Izrael snaží prohlášením o dohotovení systému PVO s HELWS vyslat varovný vzkaz nepřátelským zemím, zejména pak Íránu, úhlavnímu nepříteli Izraele. Za zmínku stojí, že právě Írán je Izraelem považován za primární příčinu ohrožení bezpečnosti v regionu. Íránem podporované milice v Jemenu, povstalecká skupina Húsíů, navíc v poslední době aktivně útočí na saúdskou koalici. A to pomocí bezpilotních letounů a raket, což je typický způsob boje, který si militantní skupiny napojené na Írán osvojily.

Železný paprsek je dalším dílkem v systému PVO Izraele

Poprvé byly lasery ke zneškodnění raket použity v 90. letech. V roce 2000 však Izrael od této myšleny, stejně jako od celkového vývoje systémů protivzdušné obrany jen vlastními silami, upustil. Vývoj systémů pro zneškodnění raket krátkého a středního doletu byl následně obnoven v roce 2006. Mimo jiné po skončení druhé libanonské války. O několik let později pak přišel na scénu mobilní systém protivzdušné obrany Iron Dome, neboli Železná kopule. Ten je určen k likvidaci minometných granátů a raket krátkého doletu.  

V roce 2014 to vypadalo, že Izrael v laserové technice HELWS konečně dosáhl hmatatelných výsledků. V tisku té doby lze nalézt celou řadu optimistických vyjádření na dané téma mnoha izraelských i zahraničních novinářů a odborníků. Ale až v roce 2019 Izrael mohl díky průlomu v laserové technologii obnovit také vývoj skutečného bojově účinného a v poli použitelného systému PVO založeného na laseru HELWS. Ten by měl být podstatně levnější než systém Iron Dome.

Prvním sestřelem bezpilotního letounu byl laserový protiletadlový systém poprvé otestován již v červnu loňského roku. Při posledním testování, jež se odehrálo minulý měsíc, byl pak otestován i na dalších vzdušných hrozbách. Včetně protitankových řízených střel a neřízených raket. Důvodem k urychlení testování jsou údajně obavy izraelské vlády, že armáda nebude mít v případě budoucího konfliktu pro systém Iron Dome ani další protiletadlové systémy, jejichž provoz je pro zemi velice nákladný, dostatek střel.

Zveřejnil(a) Daily Israel dne Čtvrtek 14. dubna 2022

Jestliže rakety Kassám palestinských polovojenských organizací Hamás a Hizballáh vyjdou jedna okolo 1 000 dolarů a jejich dodávky z vlastních zdrojů pro Palestince zajišťuje Írán, jedna antiraketa systému Iron Dome stojí Izrael kolem 100 000 dolarů (2 300 000 korun) a náklady nese sám. Je jasné, že kromě samotné fyzické války raketami Palestinci útočí na Izrael i ekonomicky, protože každé vypálení jejich rakety zamířené na obydlenou izraelskou lokalitu významně oslabuje ekonomiku Izraele už jenom realizovanou (byť úspěšnou) obranou.

Ve světle skutečnosti, že například v roce 2021 Palestinci vypálili přes 4 000 svých střel, jde o více než zřejmý záměr. Výrazně provozně levnější nový laserový PVO systém je tudíž i ekonomickou odpovědí a obranou Izraele. Laserový systém Iron Beam však nemá v žádném případě dosavadní vzdušnou obranu nahradit, nýbrž ji doplnit a její schopnosti povýšit na novou úroveň.

Do služby již v letošním roce?

Je také nutno připomenout, že poprvé optimistické prohlášení o blízkém zařazení účinné laserové zbraně do systému PVO Izraele přišlo již v roce 2014, kdy se dokončoval vývoj samotného laseru HELWS. Jak se pak ukázalo, mít hotový laser ještě neznamená, že máte hotovou zbraň.

Cesta od funkčního laseru v laboratoři k funkční zbrani schopné použití v poli trvala Izraeli celých osm let. Podle opatrně nadšených komentářů izraelských vojáků i politiků se však zdá, že finální zkoušky systému byly velmi přesvědčivé a že tentokrát nejde o informace kategorie zbožné přání.

Laserový systém by měl jako nová, tentokrát pátá a nejnižší vrstva Izraelské PVO cílit na menší rakety, zatímco ty větší přenechá výkonnější protivzdušné obraně. Dle zveřejněného časového rámce, který je možná poněkud dramatický, plánují Izraelské obranné síly uvést Železný paprsek do služby izraelského systému PVO již do konce tohoto roku. Iron Beam (Železný paprsek) pak bude doplňovat systémy Iron Dome (Železná kopule), David´s Sling (Davidův prak) a nejvýkonnější Arrow 2 a Arow 3.

Jakou mají podle vás laserové zbraně budoucnost na bojišti?

Zdroj: Defense-Blog, TimesOfIsrael

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články