Izrael představil nové plně automatizované robotické bojové vozidlo M-RCV. Do výbavy dostane řízené protitankové střely Spike

Vůz disponuje pokrokovými systémy situačního povědomí, včetně řady špičkových radarů a senzorů, díky kterým může operovat i za špatné viditelnosti.

i Zdroj fotografie: Defense Ministry of Israel
                   

Na mezinárodním veletrhu pozemní a protivzdušné obrany, Eurosatory 2022, se v letošním roce odehrává doslova bitva robotických bojových vozidel. Kromě dlouho očekávaného estonského bojového vozidla Type-X, vybaveného dálkově ovládanou věží Kongsberg Protector RT40, strhl pozornost diváků také moderní plně robotizovaný izraelský bojový vůz M-RCV. Platforma bude údajně využívána pro předsunuté průzkumné operace izraelských pozemních sil.

Vozidlo odpaluje protitankové střely

Dne 13. června prezentovalo izraelské ministerstvo obrany na mezinárodním veletrhu v Paříži nejmodernější ozbrojené střední robotické bojové vozidlo M-RCV (Medium Robotic Combat Vehicle). Je vyzbrojeno autonomní střeleckou věží s automatickým kanónem ráže 30 mm. Vůz je společným produktem mnohaletých investic izraelského Ředitelství pro tanky a obrněné vozy a Ředitelství pro obranný výzkum. Dle informací izraelského ministerstva je M-RCV doslova nabitý moderními funkcemi.

Například schopnosti pasivního snímání společnosti Elbit Systems z něj činí dokonalý nástroj pro předsunuté operace. Systém byl vyvinut v rámci konceptu DDR&D Autonomous Battlefield Concept ve spolupráci s Tank Directorate a APC, při implementaci otevřené architektury pro integraci budoucích schopností a integraci robota s dalšími nástroji a schopnostmi. Vozidlo integruje řadu špičkových technologií, včetně zabudovaného systému pro přepravu bezpilotních průzkumných letounů.

Sestává z robotické platformy typu BLR-2 společnosti BL, 30mm autonomní věže Eitan a je vybaveno systémem aktivní ochrany Iron Fist společnosti Elbit. Ten chrání vůz před protitankovými hrozbami a zvyšuje jeho celkové obranné schopnosti. Zbraňová věž se již používá v novém Eitan APC a vyznačuje se plně automatizovanými systémy pro řízení palby. 

Izraelské ministerstvo obrany uvedlo, že součástí systému M-RCV je také „zapouzdřený dron pro průzkumné mise a pasivní detekční sada vyvinutá společností Elbit Systems and Foresight“. Co si pod tímto pojmenováním máme představit, to není úplně jasné a je třeba vyčkat dalších bližších informací. Robotické vozidlo má být také schopno autonomně přepravovat těžký a různorodý náklad během misí, a též má zvládnout pomocí vestavěného systému přepravu a vyzvednutí UAV na bojišti.

M-RCV nabízí kromě systémů pro řízení palby také moderní zaměřovače a odpalovací zařízení pro řízené protitankové rakety Spike společnosti Rafael Advanced Defense Systems. Není jisté, kterou verzi střel vozidlo nakonec dostane do výbavy, s největší pravděpodobností se však bude jednat buďto o verzi s dlouhým dosahem Spike-LR, nebo verzi Spike-ER s prodlouženým dosahem pro neutralizaci nepřítele až na 8 km. 

Systémy situačního povědomí

Robotické vozidlo disponuje sofistikovanými systémy situačního povědomí založenými na aplikaci umělé inteligence (AI). Je vybaveno řadou pasivních senzorů, které napomáhají při sběru důležitých dat z bojiště. A to prostřednictvím vibrací, světla, záření a tepla. Díky tomu je M-RCV provozuschopný ve dne i v noci a operační schopnosti vozu by neměly být nijak omezeny ani nepřízní počasí.

Důraz výrobce i izraelská armáda kladou zejména na jednoduchost, účinnost, integraci do systému přenosu informací s jinými i bezpilotními systémy a na minimální zásahy obsluhy. Očekávalo se, že testování nového robotického vozidla začne ještě letos. Ovšem na výstavě v Paříži Izraelci oznámili, že provozní testy budou zahájeny až v roce 2023.  

iZdroj fotografie: Defense Ministry of Israel
Vozidlo M-RCV na mezinárodním veletrhu Eurosatory 2022 v Paříži.

Jak již bylo zmíněno, platforma bude údajně využívána pro předsunuté průzkumné mise izraelských sil. A případně také k zajištění stejné či převyšující palebné síly mechanizovaných jednotek s cílem poskytnout jim tak prostředky k prolomení nepřátelských obranných pozic s minimálním rizikem pro vlastní vojáky.

I přesto, že vůz sklidil řadu pochval, dočkal se také kritiky. Mnozí pochybují, zda plně robotizovaný systém skutečně zvládne nahradit lidské oko a velitelský úsudek. Na dálku ovládaný vůz se rovněž může stát snadným cílem pro hackerské útoky nepřátelských sil. 

Mají podle Vás robotizovaná obrněná vozidla slibnou budoucnost?

Zdroj: TheDefensePost, DefenceProcurementInternational

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články