Jak se střílí z amerického tanku Abrams. Nemá automatické nabíjení, ale vycvičený voják zvládne nabití rychle

Sovětské a později ruské tanky mají již dlouho automatické nabíjení. Posádka i tank jsou menší, ale automat může být i značnou nevýhodou.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud se podíváte na americký hlavní bitevní tank A1M2 Abrams, je to opravdový obr. Například tanky, které jsou ve výzbroji ruské armády, se mu velikostí ani tloušťkou pancíře nemohou rovnat. Obecně řečeno jsou západní tanky chráněny lépe. Ruské stroje mají obvykle větší dělo, i když to neznamená, že je lepší než nejčastěji využívané dělo ráže 120 milimetrů tanků NATO. Jakmile střílí americký tank, náboje do hlavně vždy vkládá člověk.

Americký tank má pozici nabíječe

Posádka Abramsu je totiž čtyřčlenná a jedním ze členů je nabíječ. To je rozdíl oproti ruským tankům, kde tato pozice neexistuje a zastává ji automat. Dobře míněný záměr sovětských konstruktérů snížit počet členů posádky na tři však vytvořil největší slabinu tanků této konstrukce, protože střelivo pro automat je uloženo tak, že při zásahu snadno exploduje, což u západních tanků nehrozí. A to ani u těch několika, které automatický nabíječ mají.

Video z amerického tanku ukazuje, jak střelba z něho probíhá. Není slyšet vnitřní komunikace, ale je jasné, že nabíječ musí dostat pokyn k nabití, a to i jakou municí. Protože jinou municí se střílí na tanky, jinou na pěchotu nebo obrněná vozidla. Po tomto pokynu ze zásobníku vyndá daný náboj, rychle ho vsune do hlavně, ujistí se o správném uzavření závěru a oznámí nabití. Po výstřelu prázdná nábojnice automaticky mizí a nabíječ vkládá další střelu.

Práce nabíječe není určitě žádný med. Již na první pohled je zřejmé, že náboje do děla ráže 120 milimetrů nejsou rozhodně malé a lehké. Například protitankový náboj M829A1 zvaný Stříbrná kulka, který americké tanky používaly během operace Pouští bouře, vážil 20,9 kilogramu. Nejnovější verze tohoto náboje A3, jež byla vyvinuta, aby si poradila s nejnovějšími typy ruského reaktivního pancéřování, má hmotnost 22,3 kilogramu.

Trénovaný člověk je zpočátku rychlejší

Moderní automatické systémy zvládají vystřelit až 10 ran za minutu. To se zdá být velmi rychlé, ale dobře vycvičení nabíječi v amerických Abramsech zvládnou 12 ran za minutu. Je jasné, že při hmotnosti granátů je člověk schopen takovou rychlost střelby vydržet jen krátkou dobu, automat by jej jistě nakonec překonal. Ovšem případy, kdy by tank potřeboval v rychlém sledu vystřelit opravdu velký počet ran za sebou, se v reálných situacích téměř nikdy neobjevují.

Je tedy velmi obtížné říci, zda je lepší variantou větší posádka a lidský nabíječ, který prvních několik ran zvládne rychleji, nebo automat, jenž má rychlost standardně danou. Každopádně i západní konstruktéři uvažují, že by do dalších generací tanků automaty dávali. Například u Leopard 2 Avx, jak je označována připravovaná modernizace německého tanku, má být automat namontovaný a počet členů posádky má klesnout na tři. Automatický nabíječ má i nový tank společnosti Rheinmetall Panther KF51.

Je podle vás v tanku lepší automat nebo lidský nabíječ?

Zdroj: TechInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články