Čtyřčlenné posádky tanků v druhé světové válce. Kdo zastával jakou funkci?

Posádku tanku tvořilo 3–5 mužů, ale někdy i žen. Podívejte se kdo co měl na starost a jakou funkci v tanku plnil.

i Zdroj fotografie: Unspalsh
                   

Tanky měly velkou roli v mechanizaci moderní války. Jejich význam není radno podceňovat. Posádky tanku měly hodně práce, některé tanky řídili muži, ovšem ruské tanky T–34 provozovaly i ženy.

Velitel

Osoba která byla zodpovědná za provoz tanku, řízení a zároveň rozhodoval a velel při boji s nepřítelem. Měl důležitou funkci při rozhodování, jakou taktiku v boji použít. Ač se to nezdá byla to obzvlášť namáhavá práce. Musel udržovat spojení s velitelem letky a zároveň dávat rozkazy vlastní posádce. Pracovali s minimem informací a vždy se museli správně rozhodnout, aby nedošlo k chybě.

iZdroj fotografie: StahlKocher / Creative commons / CC BY-SA

Řidič

Voják, který měl na starost řízení, ovládání a manévrování tanku během bitvy. Mimo jiné měl na starost i údržbu a opravy tanku, což ovšem nebylo tak jednoduché, neměl přístup k náhradním dílům a nářadí, a proto vždy musel při opravách improvizovat a použít to, co bylo po ruce. Největší problém nebyly ani tak škody způsobené v boji, ale krysy, které kousaly a poškozovaly elektrické vedení.

Řízení samotného tanku bylo velmi složité. Převodovka byla zkřížená a otáčení bylo obtížné, proto měl někdy řidič asistenta, který jim sloužil jako druhý pár očí.

Střelec

Zasáhnout pohyblivý cíl je opravdu obtížné a přesně tak to měli těžké i střelci. Střelba byla 40% jeho práce zbytek spočíval ve správném míření na cíl. Právě proto byl v tanku další člen posádky, který měl na starost nabíjení zbraní. Musel poslouchat příkazy velitele, který vybíral cíl na nějž musel střelec vystřelit a neminout.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nabíječ střeliva

Dostatečné množství střeliva a včas nabitá děla byla v boji tou nejdůležitější věcí, kterou měl na starost právě nabíječ. Čím rychleji byla zbraň nabitá, tím více mohli střílet a bránit se v boji. Tato role vyžadovala méně dovedností, proto byla dána méně zkušeným členům posádky. Tato práce byla celkem nebezpečná.

Nabíječ byl jediným členem tanku, který neměl únikový poklop, v případě že došlo k zasažení nebo požáru tanku, musel se rychle proplazit pod dělem, aby se včas dostal ven.

Zdroj: WarHistoryOnline

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články