Čtyřčlenné posádky tanků v druhé světové válce. Kdo zastával jakou funkci?

Posádku tanku tvořilo 3–5 mužů, ale někdy i žen. Podívejte se kdo co měl na starost a jakou funkci v tanku plnil.

i Zdroj fotografie: Unspalsh
                   

Tanky měly velkou roli v mechanizaci moderní války. Jejich význam není radno podceňovat. Posádky tanku měly hodně práce, některé tanky řídili muži, ovšem ruské tanky T–34 provozovaly i ženy.

Velitel

Osoba která byla zodpovědná za provoz tanku, řízení a zároveň rozhodoval a velel při boji s nepřítelem. Měl důležitou funkci při rozhodování, jakou taktiku v boji použít. Ač se to nezdá byla to obzvlášť namáhavá práce. Musel udržovat spojení s velitelem letky a zároveň dávat rozkazy vlastní posádce. Pracovali s minimem informací a vždy se museli správně rozhodnout, aby nedošlo k chybě.

iZdroj fotografie: StahlKocher / Creative commons / CC BY-SA

Řidič

Voják, který měl na starost řízení, ovládání a manévrování tanku během bitvy. Mimo jiné měl na starost i údržbu a opravy tanku, což ovšem nebylo tak jednoduché, neměl přístup k náhradním dílům a nářadí, a proto vždy musel při opravách improvizovat a použít to, co bylo po ruce. Největší problém nebyly ani tak škody způsobené v boji, ale krysy, které kousaly a poškozovaly elektrické vedení.

Řízení samotného tanku bylo velmi složité. Převodovka byla zkřížená a otáčení bylo obtížné, proto měl někdy řidič asistenta, který jim sloužil jako druhý pár očí.

Střelec

Zasáhnout pohyblivý cíl je opravdu obtížné a přesně tak to měli těžké i střelci. Střelba byla 40% jeho práce zbytek spočíval ve správném míření na cíl. Právě proto byl v tanku další člen posádky, který měl na starost nabíjení zbraní. Musel poslouchat příkazy velitele, který vybíral cíl na nějž musel střelec vystřelit a neminout.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nabíječ střeliva

Dostatečné množství střeliva a včas nabitá děla byla v boji tou nejdůležitější věcí, kterou měl na starost právě nabíječ. Čím rychleji byla zbraň nabitá, tím více mohli střílet a bránit se v boji. Tato role vyžadovala méně dovedností, proto byla dána méně zkušeným členům posádky. Tato práce byla celkem nebezpečná.

Nabíječ byl jediným členem tanku, který neměl únikový poklop, v případě že došlo k zasažení nebo požáru tanku, musel se rychle proplazit pod dělem, aby se včas dostal ven.

Zdroj: WarHistoryOnline

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti