Je naváděná munice Krasnopol v podstatě ruský M982 Excalibur? Možná v ruském snu, ale v něčem je přece jenom lepší

NÁZOR: Krasnopol je tu už desítky let, a i když ho Rusko vylepšuje a vylepšuje, na americko-evropskou munici M982 Excalibur zdaleka nestačí.

Naváděná munice Krasnopol i Zdroj fotografie: Vitalij V. Kuzmin / Creative Commos / CC BY-SA
                   

Zasáhnout jedinou ranou z děla malý cíl na vzdálenost desítek kilometrů byl kdysi sen všech dělostřelců. Změnila to až přesně naváděná munice, s níž přišel již v 80. letech Sovětský svaz, a zaznamenala značné úspěchy. Munici označovanou jako Krasnopol v modernizované podobě dodnes vyrábí i Rusko, které ji také používá na Ukrajině. Tam je soupeřem hlavně americko-švédského „protějšku“ M982 Excalibur, ale k jeho schopnostem má daleko.

Cíl Kranopolu musí osvítit laser

Podle portálu MilitaryToday začala výroba přesně naváděné munice Krasnopol v Sovětském svazu v roce 1986. Určena byla pro děla sovětského typu ráže 152 milimetrů, i když existuje i exportní varianta ráže 155 milimetrů, a granáty Kitolov-2M ráže 120 milimetrů. Munice Krasnopol využívá během svého letu navádění inerciální, a ke konci pak laserové. To znamená, že musí být cíl osvětlený (zaměřený) laserovým paprskem, a to buď od návodčího na zemi, případně z nějakého letounu nebo dronu. Dosah střely je pak maximálně 26 kilometrů.

Ruský přesně naváděný projektil Krasnopol iZdroj fotografie: Uživatel Mike1979 Russia / Creative Commons / CC BY-SA
Ruský přesně naváděný projektil Krasnopol

Krasnopol je ale od známé munice M982 Excalibur, kterou Ukrajině dodali západní spojenci, značně rozdílný. Západní systém je pochopitelně určen pro děla ráže 155 milimetrů a naváděn je prostřednictvím GPS – před výstřelem jsou tedy do systému projektilu nahrány souřadnice cíle a nikdo ho nemusí nijak ozařovat. M982 Excalibur umí zasahovat cíle do vzdálenosti větší než 50 kilometrů, tedy cca 2násobek toho, čeho je schopen Krasnopol. Systém GPS také není závislý na počasí, což je u laseru v případě špatných povětrnostních podmínek problém.

Krasnopol trefí pohyblivý cíl

Laserové navádění Krasnopolu má však i výhody. Pokud je totiž ozářen pohyblivý cíl, může se projektil trefit i do něj, tedy pakliže nejede rychlostí vyšší než 36 km/h. U munice naváděné přes satelit ale něco takového možné není, zasáhne tak pouze cíl stacionární. Další výhodou je cena, v případě Krasnopolu je udávána 820 tisíc až 1,05 milionu korun, u M982 pak vchází jedna rána na 2,65 milionu korun, ale podle zkušeností je přesnější a spolehlivější.

Rusko má mít podle serveru EnTopWar i novou verzi naváděné munice označovanou jako Krasnopol-D, s níž se chce schopnostem západního Excaliburu přiblížit. Její dosah je až 43 kilometrů, což je oproti laserově naváděným verzím značné zlepšení, ale stále to je méně než v případě M982 Excalibur. K navádění pak využívá systém GLONASS a možná i GPS. Přesnost je udávána na 10 metrů, což je opět horší než 4 metry západního Excaliburu, ale i tak dobré. Není však jasné, zda je tato munice v sériové výrobě a kolik kusů může vznikat.

https://youtu.be/EyRm3GF7HKo?si=MJObAqzycF09a8A5
Ruští dělostřelci používají munici Krasnopol na Ukrajině

V čem je Krasnopol lepší než M982 Excalibur?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články