Univerzální KTO Rosomak je oporou polské mechanizované pěchoty už 20 let; jeho verze L je opravdu dlouhá i silně vyzbrojená

Polsko vyrábí pro svou armádu mnohé ze zbraní na vlastním území, a třeba univerzální KTO Rosomak používá jako obrněné transportéry i bojová vozidla pěchoty.

KTO Rosomak i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Polsko buduje již řadu let silnou armádu opírající se o kvalitní mechanizované jednotky, pro něž hojně nakupuje techniku v zahraničí. V případě tanků bude mít největší zastoupení jihokorejský K2 Black Panter, ale potřeba jsou i moderní obrněná vozidla, která země využívá v rolích obrněného transportéru, kolového bojového vozidla pěchoty, případně dalších. V tomto případě se jedná o KTO Rosomak, a polská armáda si pořizuje řadu typů včetně modernizované prodloužené varianty nazvané Rosomak-L (jako „Long“ / dlouhý).

Rosomak je upravená finská Patria

Kolové transportéry Rosomak jsou výsledkem výběrového řízení provedeného polskými ozbrojenými silami na začátku 21. století. Uspěla v něm finská společnost Patria s modelem kolového transportéru na podvozku 8×8. Polsko přitom požadovalo řadu úprav, například aby mělo schopnost plavat. Do služby pak vozidla vstoupila v roce 2004, a postupně jsou zařazována jako kolové obrněné transportéry, bojová vozidla pěchoty, nosiče minometu a další.

Polský KTO Rosomak ve verzi bojového vozidla pěchoty v Afghánistánu iZdroj fotografie: ISAF Headquarters Public Affairs Office / Creative Commons / CC BY
Polský KTO Rosomak ve verzi bojového vozidla pěchoty v Afghánistánu

Vozidla jsou vyráběna v Polsku a jejich vývoj se nezastavil. Nejnovější variantou, jakou si objednaly polské ozbrojené síly, je Rosomak-L. Ten je o 60 cm delší než dosud používaná varianta, a dosahuje tedy délky 8,4 metrů. Polská armáda opět požadovala zachování plavbyschopnosti, což umožní splnit právě delší trup, a zároveň bude moci být těžší než 22 tun, ale upřesňující specifikace nejsou dosud známé.

Nová věž s moderními zbraněmi

Rosomak-L dostane mj. novu věž, konkrétně na něj bude možné namontovat polskou dálkově ovládanou ZSSW-30, která bude kromě nových Rosomaků použita i na pásovém bojovém vozidle pěchoty Borskuk. Je vybavena kanonem Mk44S Bushmaster II ráže 30 milimetrů a dvěma odpalovači protitankových střel Spike; vše pak doplňuje koaxiální kulomet a vrhače kouřových granátů. Vybavena je moderním řízením palby, pokročilým nočním viděním, laserovým dálkoměrem nebo upozorněním na laserové zaměření vozidla.

Většina dalších parametrů by měla být obdobná jako u kratší verze. Rosomak-L bude mít 3člennou osádku a místo pro výsadek 8 vojáků, i když prostoru v něm asi bude o něco více. Otázkou je, zda nebude využit k zesílení pancéřování, neboť má KTO Rosomak, na rozdíl od běžných modelů vozidel řady Patria, nižší stupeň ochrany (jen proti střelám do ráže 14,5 mm), aby mohl plavat na vodě, kde je jeho rychlost kolem 10 km/h, kdežto na silnici až 100 km/h.

Polské vozidlo KTO Rosomak

Jak hodnotíte polská vozidla Rosomak?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články