Lasery HELWS umějí eliminovat hrozbu dronů. Na jedno nabití jich mohou sundat z oblohy desítky, když spolupracují s NASAMS

Bezpilotní letouny různých velikostí používá již mnoho armád. Jsou skvělé v průzkumu a umějí ničit hodnotné cíle. Účinná obrana proti nim se urychleně hledá.

i Zdroj fotografie: Raytheon
                   

Nejen současný konflikt na Ukrajině ukazuje, jak jsou drony hodnotnou zbraní. Velmi levné stroje dokážou vykonat spoustu práce od průzkumu přes navádění palby až po ničení techniky, která je mnohonásobně cennější, než je hodnota dronu. Zdá se, že ruská armáda, podobně jako arménská při konfliktu s Ázerbájdžánem, je proti nim poněkud bezmocná. Západní státy proto intenzivně řeší, jak se s takovou hrozbou účinně vypořádat. Kvůli vojenským konfliktům nebo teroristům.

Laser je zbraní budoucnosti

Mnoho odborníků již několik let predikuje, že nejúčinnější zbraní proti takovéto hrozbě budou silové vysokoenergetické lasery, na jejichž vývoji se intenzivně pracuje. Jejich výhodou je možnost opakované střelby s jen minimálními náklady. Drony často mohou operovat ve vysokých počtech. Naváděné rakety jsou velmi drahé a rozsáhlá pozemní i vzdušná obrana by byla finančně neudržitelná. Systémem, který je již funkční, je HELWS od společnosti Raytheon Intelligence and Space Technologies.

Systém podle společnosti dokáže pomocí vysokoenergetických laserových paprsků zničit cíle na vzdálenost několika kilometrů. Celý systém je umístěný na terénním automobilu, je tedy velmi mobilní. Skládá se ze čtyř základních částí. Z napájecích boxů pro systém a zbraň, která dokáže vyprodukovat až několik desítek laserových impulsů. Využívá baterie vyvinuté pro elektromobily.

Dále je zde box s vláknovými laserovými cívkami. Systém také potřebuje chlazení, které zajišťuje modul tepelné regulace řídící rozvod chladicí vody do tepelně namáhaných částí. Poslední je samotná útočná laserová „hlava“, která generuje laserový paprsek a kterou navádí v ní integrovaný zaměřovací a detekční systém. Je otočná, může tedy pokrýt vzdušný prostor 360 stupňů kolem strategicky umístěného vozidla.

Zaměřovací systém je velmi přesný

Hlava obsahuje i multispektrální zaměřovací systém MTS, který využívá více pásem elektromagnetického spektra, aby dokázal nalézt a zaměřit cíle. Systém je údajně tak přesný, že operátorům umožňuje umístit zaměřovací kříž přímo na kameru sledovaného dronu, což jim dává možnost neutralizovat hrozbu, aniž by došlo k pádu stroje k zemi.

Optický systém má být navíc tak výkonný a s tak vysokým rozlišením, že operátor může detekovat a sledovat i ty nejmenší typy dronů. A to daleko za hranicí dosahu lidského oka nebo v prostředí se sníženou viditelností či za situace, kdy je v okolí více předmětů. Taková schopnost by se mohla hodit při ochraně rušných letišť či například fotbalových stadionů před dronovým útokem.

Prezidentka RI&S Electronic Warfare Systems Annabel Flores k tomu řekla: „Hrozby dronů jsou obzvláště nebezpečné v jakémkoli prostředí, od fotbalových stadionů po bojiště, protože není snadné je odhalit a zničit. My ukazujeme světu, že naše obranné laserové zbraně se ale mohou připojit ke stávající protivzdušné obraně a najít a shodit drony během mrknutí oka.

Vynikající zbraň v kombinaci s NASAMS

Vysokoenergetický laserový zbraňový systém, namontovaný na taktickém vojenském vozidle, demonstroval nedávno dokonalou schopnost provázanosti se systémem protivzdušné obrany NASAMS na White Sands Missile Range. Cvičení s ostrou palbou prokázalo, že HELWS lze úspěšně použít ke zničení celých rojů dronových cílů.

V tomto případě ho operátoři spárovali s norsko-americkým protiletadlovým systémem středního dosahu s názvem Národní pokročilý raketový systém Surface-to-Air (NASAMS). Ten pomocí svých radarů zaměřil drony a informaci předal řídícímu centru laserového systému a ten je mohl zaměřit a ničit. Při cvičení tak bylo sestřeleno devět dronů různých typů.

Raytheon prohlašuje, že přidání NASAMS do seznamu systémů, které HELWS již používá, umožnil společnosti nabídnout další článek systému protivzdušné obrany, který dokáže ve spolupráci s existující PVO chránit před hrozbami všech kategorií dronů a neposádkových letadel.

Jak potřebné je, aby vojska NATO včetně AČR získaly obranu proti dronům?

Zdroj: Raytheon, ArmyTechnology

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články