Leopard 2 může být vyřazen i bez ruské pomoci, stačí, když zapadne do bahna a nikdo už ho nevyprostí; ani ikonická kláda

Vyspělé tanky Západu jsou většinou mnohem těžší než ukrajinské nebo ruské, kvůli čemuž se nemohou pohybovat na východním bojišti tak „neomezeně“; i když to zkouší.

Leopard 2 v blátě i Zdroj fotografie: Dirk Vorderstraße / Creative Commons / CC BY
                   

Jedním z důvodů, proč Ukrajina stále nezahájila ofenzivu, je tamní počasí. Po zimě a jarních deštích totiž bývá rovinatá ukrajinská krajina z velké části rozblácená (tzv. rasputica), a třeba záběry ze začátku května stále dokazují, že to je stále aktuální problém. V podstatě to znamená, že těžké stroje jako tanky se mohou pohybovat výhradně po silnicích; mimo ně zapadnou do bláta. A speciálně to platí pro Západní stroje jakým je i německý Leopard 2.

Západní tanky jsou o 20 tun těžší

Již papírové porovnání ruských (i původně sovětských) tanků s Leopardy 2 ukazuje, že Ukrajina nutně potřebuje, aby půda nejprve vyschla a bláto zcela zmizelo. Například tanky T-72 jsou těžké kolem 45 tun (záleží na verzi a míře modernizace), kdežto německé Leopardy 2A6, což jsou nejmodernější verze dodané Ukrajině, mají hmotnost 62,3 tuny. Bláto pro ně tedy představuje obrovský problém, už během druhé světové války na něj doplatil německý wehrmacht. Druhým zádrhelem pak může být nosnost některých silničních mostů.

Ruská agentura RIA Novosti dokonce měla začátkem dubna přinést zprávu o tom, že ruští vojáci z diverzní jednotky ukořistili do bahna zapadlý Leopard 2 poblíž Chersonu, což se však nepotvrdilo. Senzační ruské zprávy o zničení Západních tanků nebo jejich zapadnutí do bláta a následném ukořistění jsou tak dle všeho nepravdivé. Fotografie dokládající např. zničení Leopardu 2 se ukázaly jako snímky pořízené před několika lety v Turecku při invazi do Sýrie.

Ukrajina dostala několik vozidel na vyproštění

Kdyby Západní tanky do bahna na Ukrajině zapadly, znamená to pro armádu veliký problém. K vyproštění takto těžkých strojů jsou zapotřebí specializované mechanismy s dostatečnou silu. Ukrajina sice několik takových dostala, třeba Američané slíbili dodat 8 vozidel M88A2 Hercules, ale i tak je jich jen velmi málo, takže je otázkou, kolik podobné techniky vlastně ukrajinská armáda má. Ta pro vyprošťování sovětských typů tanků nemusí stačit.

Bahno však dělá poslední měsíce potíže i ruské a ukrajinské technice sovětských konstrukcí; paradoxně ale byla zkonstruována tak, aby se s podobným počasím vypořádala. Zapadlá vozidla bylo možné opakovaně spatřit například na záběrech z okolí Bachmutu. I proto se v posledních měsících bojových akcí většinou účastní jenom pěchota; tanky spíše výjimečně. Ukrajinští i ruští tankisté ale mají na vyproštění vozidel z bahna osvědčený trik, kterým je kláda umisťovaná pod pásy. Mnohé tanky, ale i další vozidla, ji s sebou vozí v zadní části nebo na boku.

Leopard 2 zapadlý v bahně

Jak velký může být bláto problém pro Západní tanky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články