Leopard 2A4 doplněný o sovětský reaktivní pancíř Kontakt-1 je výrazně odolnější, tank může vydržet i proti silnějším zbraním

Reaktivní pancéřování je běžně montováno na různá obrněná vozidla, ale německý tank dosud nikdy sovětské „brnění“ neměl. Jeho odolnost šla výrazně nahoru.

Pancéřování Kontankt-1 na tanku T-80BV i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tank Leopard 2 je pověstný relativně silným pancéřováním, i když některé lepší protitankové zbraně ho pochopitelně zdolat dokáží. Hlavně pak nejpočetnější verzi 2A4, jíž chybí dodatečné pancéřování na věži i na dalších místech, takže si s ním teoreticky poradí i méně moderní stroje a slabší zbraně. Jeho vylepšení je každopádně možné třeba instalací reaktivního pancéřování, a to i sovětského typu, jak ostatně ukázali Ukrajinci.

Starší Leopard 2 může snadno zesílit

Tanky Leopard 2A4 dostala Ukrajina v rámci západní pomoci, a jsou to mimochodem stejné tanky, jaké z Německa dostává i česká armáda. Právě Ukrajinci se přitom pokouší jejich odolnost vylepšit, a teoreticky to může být cesta i pro českou armádu a její staronové stroje. Vojáci napadené země k tomu zvolili kostky reaktivního pancéřování, které umístili na některá slabá místa tanku Leopard 2A4, aby tak zvýšili jeho odolnost proti kumulativním zbraním. Podobný typ pancéřování je přitom vyráběn i v České republice.

Kostky reaktivního pancíře Dyna iZdroj fotografie: Uživatel Shaddack / Public Domain
Kostky reaktivního pancíře Dyna

Takto osazený tank ukazuje video pod článkem; má na sobě kostky původně sovětského pancíře Kontakt-1, spatřit je lze na přední části věže, kde už mají vyšší verze Leopardu 2 pancéřování zesílené, protože se místo ukázalo jako slabina. Další jsou ale i na boku věže a na boku korby; naopak zepředu korby se zdá, že žádné reaktivní pancéřování nainstalované není. Důvod není jasný, buď je tam ochrana dostatečná, anebo není možné tam Kontakt-1 umístit.

Reaktivní pancíř při útoku exploduje

Německo údajně zkoušelo v minulosti podobný koncept také, ale upustilo od něj, ačkoliv třeba Řecko se k němu naopak před odhodlalo u svých tanků Leopard 2. Zmíněný Kontant-1 přitom tvoří jakési kovové cihličky, v nichž je výbušnina uzavřená mezi kovovými deskami. A v okamžiku, kdy na ně dopadne kumulativní hlavice (většinou nějaké protitankové střely), tato výbušnina exploduje a oslabí sílu hlavice i o více než 50 %, díky čemuž už nemusí prorazit.

Že je navýšení ochrany důležité dokazuje i množství ruských protitankových zbraní; Kontakt-1 je přitom mimořádně účinný proti starším typům s jednoduchou hlavicí, třeba proti RPG-7, ale naopak tandemové hlavice by si s ním měla umět poradit. Jde o dvojitou hlavici, kdy první exploze aktivuje reaktivní pancíř, zatímco druhá pak útočí na již nechráněný pancíř. Tento typ ochrany také nezvyšuje odolnost proti kinetickým penetrátorům, ale vzhledem k tomu, že tanky proti sobě zase tak často nestojí, to není tak důležité.

Nakolik účinné je takové vylepšení Leopardu 2?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články