Hluboce modernizované maďarské tanky Leopard 2A7HU jsou na světě nejnovější, a přesto mají něco shodného s těmi na Ukrajině

NÁZOR: Maďarsko dostalo do svých řad nejnovější verzi tanku Leopard 2 na světě. Nahrazuje tam staré sovětské T-72, čímž jeho síla výrazně stoupne.

Tank Leopard SA7HU pro Maďarsko i Zdroj fotografie: Matěj Fric / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Maďarsko mělo, podobně jako Česká republika, obrněné síly stojící na starých sovětských tancích T-72. V roce 2018 se ale rozhodlo, že přejde na nejmodernější verzi německých tanků Leopard 2, která je v modifikaci pro našeho souseda označovaná jako Leopard 2A7HU. Celkem jich bude mít maďarská armáda 44, získala přitom i několik starších tanků Leopard 2A4, které využije pro výcvik; a podobně je chce používat i armáda česká.

Maďarský Leopard 2 zaměřuje přesněji

Tanky Leopard 2A7HU jsou v podstatě tanky Leopard 2A7+, což je dosud nejmodernější do výzbroje zařazená verze používaná Bundeswherem. Maďarská verze je oproti ní jen mírně upravená pro potřeby tamní armády. Vyznačuje se např. i silnějším pancéřováním, především pak zesílením střechy, což může být důležité hlavně proti sebevražedným dronům, ale i střelám útočím svrchu. Vedle toho mají mít také vylepšené řízení palby a nový velitelský zaměřovač.

Dnes nejskloňovanějšími verzemi Leopardů 2 jsou však ty poskytnuté Ukrajině, jejímiž nejmodernějšími jsou konkrétně 2A6. Ty mají s maďarským tankem shodný podvozek, ale stejné je i hlavní dělo, neboť 2A6 je prvním typem vybaveným kanonem ráže 120 milimetrů o délce hlavně 55 ráží. Předchozí typy Leopardu 2 mají přitom délku jen 44 ráží – delší dělo ovšem znamená vyšší přesnost a také vyšší průraznost některé munice.

Leopard 2A7HU je mnohem odolnější

U nejnovějších Leopardů 2 je ale především zvýšená ochrana za pomoci modulárního pancéřování. Viditelné je to hlavně na věži a v přední čísti trupu. Na mnoha kritických místech pak byla zesílena ochrana proti střelám typu RPG, a vyšší odolnost má i podvozek proti výbuchu min a nástražných náloží. Další změnou je použití dálkově ovládané zbraňové stanice FLW 200 s kulometem na věži tanku namísto dosud používaného kulometu MG3.

Leopard 2A4, česká armáda

Česká armáda obdrží 14 starých tanků Leopard 2A4, a to darem od Německa za pomoc Ukrajině. Ta už s nimi má své plány

Hmotnost tanku je zhruba 66,5 tun, a výkonnostně se podobá předchozím verzím, resp. dosahuje rychlosti až 72 km/h a dojezd má až 450 kilometrů. Zajímavý je i pro českou armádu, protože ta by ráda získala alespoň 77 tanků Leopard 2A8, což je teprve chystaná nejmodernější verze. Měla by přímo vycházet z 2A7HU, ale být navíc osazena systémem aktivní ochrany Trophy a schopností fúze senzorů, což zlepší situační povědomí osádky. Vyloučené pak nejsou ani další úpravy, které mohou vycházet ze zkušeností z bojů na Ukrajině.

Tank Leopard 2A7+

Jak hodnotíte maďarské verze Leopardu 2?

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články